Menu

Intel ohlásil hospodářské výsledky

14.04.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
vyrovnávání propadu, optimismus a zisk

Intel ohlásil hospodářské výsledky

vyrovnávání propadu, optimismus a zisk

Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel, se domnívá, že pokles prodeje počítačů v prvním čtvrtletí skončil a obor se vrací ke svému obvyklému sezonnímu cyklu. Intel se podle něj správně přizpůsobil aktuálnímu ekonomickému klimatu a nabízí portfolio produktů, které vyhovuje potřebám měnícího se trhu a má rozsah od cenově dostupných komponent až po výkonné čipy s nízkou spotřebou energie.

Ze zveřejněných čísel vyplývá, že situace je sice stále o něco horší než byla v prvním kvartálu loňského roku, ale porovnání s posledním čtvrtletím roku 2008 ukazuje zlepšující se tendenci. Toto porovnání nejlépe ukazuje následující tabulka:

Souhrn výsledků za čtvrtletí

 

I. Q 2009

Změna od I. Q 2008

Změna od IV. Q 2008

Obrat

7,1 mld. USD

-26 %

-13 %

Provozní zisk

670 mil. USD

-68 %

-56 %

Čistý zisk

647 mil. USD

-55 %

+176 %

Výnos na akcii

11 centů

-56 %

+175 %

Do výsledků za 4. čtvrtletí 2008 je započtena čistá ztráta z kapitálových investic ve výši 1,1 mld. dolarů, způsobená především snížením účetní hodnoty investic Intelu do společnosti Clearwire o 1 miliardu dolarů.

 

Z tiskového prohlášení Intelu dále vyplývá, že počet prodaných mikroprocesorů se proti 4. čtvrtletí snížil. S výjimkou dodávek mikroprocesorů Intel Atom se průměrná prodejní cena oproti předchozímu období v zásadě nezměnila a výnosy z prodeje mikroprocesorů a čipsetů pro platformu Intel Atom činily 219 mil. USD, což představuje oproti předchozímu období snížení o 27 %. Hrubá marže dosáhla hodnoty 45,6 %, je tedy nižší než 53,1 % ve 4. čtvrtletí. Pokles byl způsoben především vyššími náklady na nevyužité výrobní kapacity a na náběh provozu. Náklady na restrukturalizaci a znehodnocení aktiv dosáhly 74 mil. USD, což je méně než očekávaných 160 mil. USD. Čistá ztráta z kapitálových investic, úroků a dalších položek činila 18 mil. USD.

Společnost se vzhledem k nejistotě ohledně budoucí situace na trhu rozhodla nezveřejnit odhad výsledků druhého kvartálu, interně však počítá přibližně se stejným obratem jako v Q1/2009. V porovnání s dokončeným Q1 se podle Intelu příliš nezmění ani náklady na výzkum a vývoj a další akvizice. Pro celý kalendářní rok 2009 pak Intel počítá s výdaji (výzkum a vývoj plus fúze a akvizice) v rozmezí 10,4 až 10,6 mld. USD a odpisy 4,8 mld. USD (plus minus 100 mil. USD).

Zdroj: www.intel.com

Michal Bareš

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení