Menu

Intel „Pine Trail“

02.06.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
platforma Atom příští generace

Intel „Pine Trail": platforma Atom příští generace

V rámci letošního veletrhu Computex 2009 Sean Maloney (výkonný viceprezident a vedoucí divize Sales and Marketing Group společnosti Intel) během úvodní řeči předvedl „Pine Trail". Jde o novou generaci platformy pro netbooky a nettopy s procesory Intel Atom.

Procesor Intel Atom slaví první narozeniny

Procesor Intel Atom byl uveden na loňském veletrhu Computex 2008. Během 12 měsíců Atom získal na popularitě, a to nejen u zákazníků. Procesor Intel Atom obsahuje více než 75 zařízení a dohromady se těchto přístrojů celosvětově prodaly již desítky milionů.

„Pine Trail" by měl jít do produkce ve 4. čtvrtletí letošního roku. Oproti dnešním třem čipům bude architektura „Pine Trail" dvoučipová. Procesorové a grafické jádro budou tedy integrovány na jediném čipu. U procesoru bude i paměťový řadič. Zlepší se také odvod tepla, spotřeba elektrické energie a výkon. Notebooky s těmito procesory budou tenčí a vydrží déle při provozu na baterii.

Nov´řešení je pro Intel důležité, protože procesor Atom úsporný je, ale v současní době používaná čipová sada Intel 945GC/GSE příliš ne - spotřebuje hodně energie a navíc vyžaduje aktivní chlazení. Není ani příliš výkonná pro HD Video. Nové řešení by tedy mělo být výkonnější i úspornější. Akceleraci HD videa by měl zajistit samostatný čip od firmy Broadcom.

„Lynnfield" a čipová sada P55

Na Computexu byla představena i nová platforma postavená na mikroarchitektuře Nehalem a označovaná také jako „„Core i5". Její výroba je plánována na druhou polovinu letošního roku. Čipová sada P55 bude první čipovou sadou řady 5 s podporou čipu Lynnfield a bude integrována v jediném čipu. Očekává se více než 40% zlepšení výkonu. Procesory Lynnfield mají využívat novou patici LGA 1156 a míří do středního výkonnostního segmentu - nahradit mají procesory Core 2 Duo.

Zdroj: Intel

Pavel Trousil

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení