Menu

Intel X18-M a X25-M

09.09.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
SSD disky pro notebooky a PC

Intel X18-M a X25-M: 80GB SSD disky pro notebooky a PC

O SSD disky je stále větší zájem a věštěna je jim skvělá budoucnost. Mají totiž nahradit klasické pevní disky s magnetickými plotnami a to jak v noteboocích, tak ve stolních počítačích. Jsou rychlejší, úspornější a nemají žádné mechanické části, takže se tak snadno nepoškodí a jsou tiché.

Jedním z výrobců SSD disků je společnost Intel, která zahájení dodávky nových SSD disků Intel X18-M a X25-M Mainstream SATA Solid-State Drive (SSD) pracujících na bázi technologie MLC (multi-level cell) NAND flash.Disky jsou určené pro přenosné a stolní počítače.

SSD disky s označením X18-M (rozměr 1,8 palce) a X25-M (2,5 palce) byly testovány v počítačových systémech na platformě Intel. Ve srovnání s klasickými pevnými disky nabízejí mnoho výhod. K těm hlavním patří rychlejší start, obnova i celková odezva systému. Disky tak přestávají „brzdit" rychlost procesoru. Laboratorní testy Intelu prokázaly, že SSD jednotky Intel X18-M a X25M zvyšují výkon úložných systémů oproti tradičním pevným diskům devítinásobně.

Disky Intel X18-M a X25-M mají v současné době kapacitu 80 gigabajtů (GB). Vzorky 160GB verze budou k dispozici ve 4. čtvrtletí tohoto roku. 80GB verze dosahuje rychlosti čtení až 250 MB/s, zápisu až 70 MB/s a prodlevy čtení 85 mikrosekund. Cena 80GB verze je stanovena při odběru do 1000 kusů na 595 USD.

Intel plánuje během příštích 90 dnů představit i novou řadu SSD disků s technologií SLC (single-level cell) pro servery, úložná zařízení a podniková prostředí. Tyto produkty s typovým označením Intel X25-E Extreme SATA Solid-State Drive jsou navrženy tak, aby dosahovaly vysokých hodnot IOPS (Input/Output Operations Per Second - počet vstupně-výstupních operací za sekundu). Nižší energetická spotřeba a náklady na údržbu a chlazení SSD disků budou znamenat snížení celkových nákladů na infrastrukturu a zároveň až padesátinásobné zvýšení výkonu na jednu čtvereční stopu.

Zdroj: Intel

Pavel Trousil

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení