Menu

iOS 16 už stepuje před dveřmi: dají se očekávat nějaké skutečné novinky

23.05.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
iOS 16 už stepuje před dveřmi: dají se očekávat nějaké skutečné novinky

iOS 16 už stepuje před dveřmi: dají se očekávat nějaké skutečné novinky | foto: Sumudu Mohottige/Unsplash

Příznivci společnosti Apple už nějakou dobu netrpělivě očekávají nový operační systém pro iPhone, iOS 16. Tentokrát je ale informačních úniků a spekulací jako šafránu. Nebo nakonec mají pravdu zlí jazykové, kteří tvrdí, že v Cupertinu nic zajímavého nemají?

O nových verzích iOS se obvykle na internetu objeví spousta spekulací a zaručených zpráv. U systému iOS 16 tomu prozatím tak není. Zatím se ví jen to, že hlavní novinky Apple představí v rámci akce WWDC, která se koná 6. června. Ostatní zatím zůstává nejasné.

Otazníky jsou i nad tím, které iPhony se mohou na upgrade iOS 16 těšit. Podle zvěstí už nebudou podporovány telefony iPhone 6s a iPhone SE (2016). První beta verze by měla být vydána v červenci a uvedení na trh jako vždy v průběhu podzimu. Apple je údajně už nyní trochu pozadu.

iOS 16: očekávané inovace ovládání a aplikací Apple

ios16-1

Rozšíří u verze iOS 16 Apple svůj správce hesel? | Zdroj: Support.apple.com

Podle informací Bloombergu nepřináší systém iOS 16 žádnou významnou vizuální inovaci. Apple spíš nabídne nové možnosti interakce a refresh svých aplikací. Aktualizované vlastní aplikace jsou skutečně součástí každé nové hlavní verze systému iOS, takže to můžeme předpokládat s jistotou.

V případě "interakcí" by mělo jít o nové funkce pro oznámení, ale v tomto případě Bloomberg více detailů nepřidává. Novinky nás také čekají v oblasti funkcí pro sledování zdravotního stavu a proslýchá se, že bude rozšířena analýza kvality spánku.

Co se týče novinek v oblasti ovládání: mnoho uživatelů by si přálo alespoň interaktivní widgety. Ty jsou součástí systému teprve od verze iOS 14 a Apple prozatím základní koncept nerozšířil.

Apple také šlape na plyn v oblasti hesel a ve spolupráci s Googlem a Microsoftem podporuje technologii bezpečného přihlašování bez hesel. Možná se i objeví nová aplikace, která zjednoduší správu hesel a vyrovná se službám, jako například 1Password.

Fanoušci platební metody Apple Pay se mohou dočkat nové funkce, o které se na internetu mluví jako o "buy now, pay later." Působí to dojmem kreditu, tedy že faktické stržení částky za realizované bezkontaktní placení iPhonem bude odloženo na později.

Nové funkce pro iPhone 14

ios16-2

iPhone 14 už by neměl mít na displeji výřez, obrazovka iOS 16 tak získá více prostoru. | Zdroj: Jeremy Bezanger/Unsplash

Každý uživatel, který si na podzim pořídí nový iPhone 14, získá předinstalovaný iOS 16. Některé z novinek operačního systému jsou také důsledkem nových možností smartphonu:

– iPhone 14 má být schopen automaticky rozpoznat dopravní nehodu a uskutečnit tísňové volání. V systému iOS 16 by samozřejmě musely být k dispozici odpovídající softwarové funkce.

– Nouzové funkce iPhonu 14 údajně budou fungovat i v případech nedostupnosti sítě. Předpokládá se, že bude možné využít satelitní připojení.

– Protože se iPhone 14 konečně zbaví výřezu v horní části displeje, bude více místa pro informace.

Čekání na Apple

Na to, co přinese iOS 16, už netrpělivě čeká mnoho uživatelů iPhonu. Informací v předstihu je ale velmi málo. Apple zřejmě odřízl některé informátory od zdrojů. V tuto chvíli nám nezbývá než doufat, že 6. června se dozvíme více, a že Apple v průběhu představení vytáhne z rukávu několik skutečných trumfů.

Zdroj: Gizmodo / Bloomberg

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení