Menu

Jako na cizí planetě: Čína kompletně pokrývá své hory solárními panely

15.03.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Jako na cizí planetě: Čína kompletně pokrývá své hory solárními panely

Jako na cizí planetě: Čína kompletně pokrývá své hory solárními panely | foto: Andreas Gücklhorn/Unsplash

V minulosti nebyla Říše středu považována za velkého průkopníka v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Při pohledu na její solární projekt gigantických rozměrů je ale sporné, zda obraz Číny, jako ignoranta ekologie, stále platí. 

Pohoří Taihang Shan, které se nachází v blízkosti Sprašové plošiny, už nelze poznat. Celá hora je pokryta modrými odlesky solárních panelů. Čínská vláda nařídila výstavbu solární farmy která se rozkládá na velké ploše pohoří a má celkovou rozlohu 1133 hektarů. Z fotovoltaické farmy mají užitek zejména obyvatelé okresu Quyang. Díky výkonu až 434 megawattů jsou zásobováni čistou energií z hor.

| Zdroj: YouTube/New China TV/"Solar panels on Taihang Mountain"

Solární elektrárna obřích rozměrů nepřesvědčí každého

Na diskuzním fóru platformy Reddit se o velkolepé fotovoltaické elektrárně vedla důkladná debata. Zdá se, že ne všichni účastníci jsou o projektu přesvědčeni, a mají k tomu své důvody. Někteří vyjádřili své obavy ohledně rostlin a živočichů, kteří pohoří obývali. Zajímají se o osud ekosystému pod panely, který je dnes úplně jiný, než jaký byl před výstavbou. Starý biotop byl zcela zničen.

Jiní uživatelé se pozastavují nad umístěním solárních mega polí spíš z estetických důvodů. Ptají se, proč ničit přírodu a umísťovat panely na pěkné hory. Proč je nemontovat na průmyslové budovy nebo parkoviště. Odpovědí je, že okolní region není příliš průmyslovou oblastí. Solární elektrárna má pomoci obyvatelům, kteří mají většinou nízké příjmy, získat levnou elektřinu. Někteří také poznamenávají, že výstavba fotovoltaické elektrárny vedla k vytvoření nových pracovních míst v regionu.

Celkově realizace obří fotovoltaické elektrárny v přírodním prostředí vytváří dvě názorové skupiny. Co je ale fakt, ani v roce 2022 nemá Čína z hlediska emisí zrovna nejlepší pověst. Každopádně rychlost, s jakou se rozvíjí z hlediska technologií a infrastruktury, lze na základě podobných projektů rozhodně označit jako mimořádnou.

Zdroj: Reddit

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Jó Čína ....

    Už se těším na Praděd pokrýtý solárama

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení