Menu

Konec bezplatné verze: Microsoft skončil s poskytování Teams zdarma

15.04.2023 07:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konec bezplatné verze: Microsoft skončil s poskytování Teams zdarma

Konec bezplatné verze: Microsoft skončil s poskytování Teams zdarma | foto: Dimitri Karastelev/Unsplash

Microsoft Teams je výkonný nástroj pro spolupráci, a to zejména v podnikovém prostředí a ve vzdělávacích institucích. Bezplatnou verzi pro malé podniky, která byla dlouho k dispozici, už Microsoft nepodporuje. Byla zrušena.

Především v průběhu covidové pandemie se Microsoft Teams stal pevnou součástí kanceláří, škol i univerzit. Díky chatům, videokonferencím a integraci dalších nástrojů pro podporu vzdálené spolupráce, se stal cenným pomocníkem mnoha týmů pro udržení koordinace ze vzdálených pracovišť.

Jak už Microsoft oznámil před časem, bezplatnou variantu pro malé a střední podniky už nebude nadále podporovat. Microsoft Teams free (klasik) už není od 12. dubna k dispozici a stávající licence končí.

Stávajícím uživatelům Microsoft navrhuje, aby přešli na placenou verzi služby. Ti, kdo budou chtít pokračovat s bezplatnými Teams, budou muset obětovat funkce, na které si zvykli, a začít znovu. Je to proto, že existující data nepůjde automaticky migrovat.

Zmatek ve verzích Teams: s jakou bychom měli pokračovat?

msteams

Bezplatná verze Microsoft Teams klasik skončila tuto středu, 12. dubna 2023. | Zdroj: Microsoft

Microsoft považuje Teams za důležitý strategický nástroj pro různé skupiny uživatelů. Ti mohou sáhnout po několika variantách předplatného služby Teams pro firmy a vzdělávací instituce. Podle úrovně rozšíření jsou k mání za 3,40 až 10,50 EUR za uživatele a měsíc.

Stále ale bude existovat bezplatná verze pro soukromé uživatele, která bude k dispozici jako Microsoft Teams (zdarma) bez označení "klasik". Uživatelé systému Windows 11 mají dokonce ve výchozím nastavení instalovanou odpovídající verzi pod názvem Chat.

Bezplatná verze je ale funkčně omezená. Například schůzky mohou trvat pouze jednu hodinu, nelze vytvářet týmy ani používat kanály.

Doposud byla verze Teams klasik k dispozici mezi placenými variantami a omezenou verzí pro privátní uživatele. Malé a střední firmy, sdružení nebo uživatelé s předplatným mohli Teams používat bez jakýchkoliv poplatků. K základním možnostem patřilo:

– maximální počet členů na organizaci 500 000,
– neomezený počet zpráv chatu a vyhledávání,
– přístup hostů,
– integrace aplikací a služeb, včetně online verzí aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote,
– 2 GB úložného prostoru na uživatele a 10 GB sdíleného úložiště,
– možnost realizace 1:1 online audio a video hovorů,
– hovory v komunikačním kanálu,
– sdílení obrazovky.

Placené předplatné nebo nový začátek?

w11chat

Součástí Windows 11 je Chat, což je ztenčený klient Teams. | Zdroj: Microsoft

Ti z uživatelů, kteří používají bezplatnou verzi klasik a chtějí přejít na placený tarif, mohou začít s verzí Teams Essential za cenu 3,40 EUR na uživatele a měsíc. Výhodou je, že současně s videokonferenční aplikací získáte několik dalších funkcí a můžete si migrovat veškerá data do nového předplatného. Microsoft k tomu nabízí několik tipů pro aktualizaci.

Pokud chcete nástroj používat i nadále zdarma, tak pohodlnou cestu už mít nebudete. Verze pro soukromé uživatele zůstává. K tomu budete potřebovat soukromý Microsoft účet, takže stávající data nepůjde přenést. Uživatelé musejí sami provést export a import dat. Protože ale bude k dispozici méně funkcí, nepůjde přenést vše.

V každém případě uživatelé bezplatné verze nějaké řešení budou potřebovat. Microsoft v té souvislosti upozorňuje, že po datu 12. dubna 2023 už nebudete mít přístup do bezplatné služby Microsoft Teams klasik a vaše data budou smazána.

Zdroj: Office WatchMicrosoftTech.co

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nikdo si toho nevsimnul

  Reakce na Petr: jj … je to jednoduche, moc lidi si toho konce nevsimlo, tak bylo treba jim to nejak pripomenout, treba ze ten program existuje a jakou ztratu utrpeli kdyz to vubec nepouzivali.

  Reagovat na komentář

  s křížkem po funuse

  Přemýšlím jak je užitečný článek který 15.4.23 píše mj. o tom jak migrovat data a zároveň služba skončila 12.4.23 včetně informace ze budou po tomto datu smazána… Někdo asi zaspal…

  Reagovat na komentář

  No ale...

  Reakce na Jakub:

  Ano, ale discord vlastní taky Microsoft, takže je možné že ho více zpoplatní a omezí.

  Reagovat na komentář

  Je mi skoro 60 a jsem rád, že umím zapnout PC, natož používat nějaký Teams. Nashle

  Reagovat na komentář

  Přechod na jinou platformu bude lepší?

  Discord by se teď mohl stát velkým a dobrým pomocníkem i malým firmám protože je to o 100% lepší než teams nebo cokoliv jiného

  Reagovat na komentář

  Skype

  Kdysi, když M$ ovládl Skype jsem jej hned odinstaloval s předpokladem že jej jistě spoplatni. Stalo se. Odliv uživatelů je přinutil na bezplatnou verzi domácnostem, ale dopadne to stejně jako u TeamVievru, kde mi oznámili, že to používám profesionálně a zablokovali přístup. Mrkvosoftu nevěřím ani nos mezi očima…

  Reagovat na komentář

  tento program někdo používá pfff proč

  Asi nevím proč platit program ktery je takhle (vymakán) zdarma jsou docela cool programy .) Jde i celkem starou vš tak pa

  Reagovat na komentář

  víme proč

  ahoj windoes jako konstruktér jem používal celkem dlouho .jrmi skoro 50 ale tuhle věc u vidlí neznám tuším že o ní neví ´98% lidi. tsk asi pujde kam má .)) pfff

  Reagovat na komentář

  Překlep již v titulku

  Stál by za opravu. „poskytováním“

  Reagovat na komentář

  A ???

  A koho to sere ??
  Stejně to nikdo nepoužíval :D :D :D
  Tak si jenom podlamují větev pod sebou :D :D :D

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení