Menu

Konec čmuchání ve Windows 10: freewarový nástroj vypne sledování v systému

27.10.2020 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konec čmuchání ve Windows 10: freewarový nástroj vypne sledování v systému

Konec čmuchání ve Windows 10: freewarový nástroj vypne sledování v systému | foto: Foter.com

Bezplatný nástroj W10Privacy sdružuje mnoho nastavení ochrany údajů pro počítač s Windows 10 a krotí tak zvědavost systému. Pro freeware byla vydána aktualizace a je tedy kompatibilní s nejnovější verzí Windows 10.

Kromě několika drobných oprav chyb a změn v programu je v aktualizované verzi k dispozici také funkce, pomocí které lze vypnout nebo odinstalovat hlasovou asistenci Cortana. Aktualizovaná verze programu s číselným označením 3.5.1 podporuje nejnovější verzi Windows 10.

Stáhněte si: W10Privacy 

w10privacy-logo

W10Privacy 3.5.1

CHIP hodnotí Dobrý

Ve Windows 10 existují služby, které shromažďují více dat osobního charakteru, než by bylo ve skutečnosti nutné. Nástroj na ochranu soukromí W10Privacy výrazně omezí telemetrii operačního systému.

Stáhněte si

 

Výhody
zabrání poslání reklamního ID
minimalizuje sběr dat o využívání systému
nastaví potlačení sledování v prohlížeči Edge
Nevýhody
vypnuté služby mohou způsobovat omezení funkčnosti
zabrání možnostem změn v souboru Hosts

W10Privacy: užitečný nástroj pro ochranu osobních údajů ve Windows

w10privacy

Praktické: nástroj nabídne v barevném rozlišení nastavení, která doporučuje provést. Některá nastavení lze provést pouze s právy administrátora. | Zdroj: W10Privacy

Freeware nabízí celou řadu nastavení ochrany osobních údajů a pomocí několika kliknutí omezuje služby sbírající větší množství dat, než je nutné. Sběr a poskytování dat lze omezit celkem v sedmi podskupinách.

V omezování přístupů a služeb je ale dobré dávat pozor, abychom tím neomezili vlastní funkcionalitu konkrétního programu. Typicky například pro videokonference nelze blokovat přístupy k mikrofonu a kameře. Než přistoupíte k blokaci konkrétní služby nebo programu zvažte, zda tím nedojde k omezení jeho funkce.

Silný nástroj pro ochranu soukromého prostoru uživatele

W10Privacy nabízí dobrý způsob, jak na jednom místě přehledně zkontrolovat vlastní nastavení ochrany osobních údajů ve Windows a v případě potřeby je upravit. Praktickým pomocníkem je barevné rozlišení u nastavení, které napoví, jaká nastavení lze téměř bezpečně deaktivovat kvůli menšímu počtu vedlejších účinků a jaké z možností mohou ovlivnit systém. Není dobré slepě věřit doporučením programu a raději samostatně kontrolovat každé jednotlivé nastavení, aby zbytečně nedošlo k omezení funkčnosti služeb.

Obrázek v záhlaví článku: Pixabay

mohlo by vás také zajímat: dodatečná bezpečnostní ochrana windows funguje na principu white listu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Reakce na Rudolf Tomeček: Dobrý den, digitální předplatné máte automaticky dostupné po zaplacení viz. https://www.chip.cz/…-a-odpovedi/. V případě problémů nás kontaktujte na e-mailové adrese chip@chip.cz.

    Reagovat na komentář

    Digitální podoba Chipu

    Téměř týden před 21.říjnem 2020 jsem si objednal roční předplatné digitálního provedení časopisu Chip. Roční znamená, že ho dostanu za rok? Dnes je posledního října 2020 a časopis mi ještě nedošel.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení