Menu

Konec špionáže Windows 11: oblíbený bezplatný nástroj je k dispozici v nové verzi

02.06.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konec špionáže Windows 11: oblíbený bezplatný nástroj je k dispozici v nové verzi

Konec špionáže Windows 11: oblíbený bezplatný nástroj je k dispozici v nové verzi | foto: Marten Newhall/Unsplash

Windows shromažďují o uživateli spoustu údajů a ne vše se dá jednoduše povypínat v nastavení. Pokud chcete vlastní data chránit a zastavit zvědavost operačního systému, můžete použít bezplatný nástroj DoNotSpy 11.

S aktualizací systému Windows 10 Microsoft zavedl řadu funkcí, které shromažďují velké množství osobních údajů. Už v době vydání desítek to vedlo ke kontroverzní diskuzi a mnoho uživatelů chtělo ukončit sběr dat, který si nikdo nepřál. Některé věci se od té doby zlepšily, ale ve verzi Windows 11 je stále na výběr pouze možnost omezit objem dat, který redmondský zvědavec sbírá.

Pokud chcete telemetrii Windows nadobro zastavit, můžete také použít nástroj DoNotSpy 11. Oblíbený freewarový program lze používat pod Windows 10 i 11 a zastavuje služby, které se nacházejí hluboko v systému a které lze jinak vypnout pouze velmi komplikovaným způsobem pomocí jednotlivých příkazů v příkazovém řádku. Důležité je v této souvislosti vědět, že některé antivirové skenery tento nástroj blokují, ale jedná se o falešně pozitivní poplach.

Pro více ochrany dat ve Windows 11: DoNotSpy 11

donotspy11

Šikovný bezplatný nástroj DoNotSpy 11 vypíná shromažďování dat v operačním systému. | Zdroj: DoNotSpy 11

DoNotSpy 11 nabízí 158 různých možností a stále je jeho používání velmi snadné. Modrý text označuje možnosti, které lze použít bez obav, žlutý text zvýrazňuje nastavení, která jsou doporučena s určitými omezeními, a červený text upozorňuje na možnosti, u kterých by si měl uživatel uvědomit, co dělá – například že deaktivuje automatické aktualizace. Po kliknutí na konkrétní nastavení se zobrazí vysvětlení.

Program také podle přání nastavuje bod obnovy systému, vysvětlí co dělá, a také v případě potřeby systém obnoví. Je škoda, že pro méně zkušené uživatele nejsou k dispozici žádná konkrétní doporučení, co vše by se mělo vypnout.

Díky integrované aktualizační funkci můžete nástroj neustále udržovat v nejnovější dostupné verzi. Za poplatek 5 až 10 EUR je také k dispozici verze Pro. Ukládá profily pro několik počítačů a při spuštění zobrazuje změněná nastavení. Počet možností ochrany dat ale zůstává stejný, jako v bezplatné verzi.

S nástroji pro blokaci špionáže raději obezřetně

Téma zvědavosti Windows stále přetrvává, a proto existují desítky nástrojů, které se starají o soukromí uživatelů. Na tom není nic špatného, jen je dobré dát si pozor, abyste si svá Windows nezničili. Tyto nástroje pracují hluboko v systému.

Pokud nástroj pro ochranu soukromí sám nevytvoří zálohu, nebo alespoň bod obnovy, je to špatně. Před použitím se raději ujistěte, zda máte k dispozici aktuální zálohu dat. Dobré od špatných nástrojů také dobře rozlišíte podle vysvětlení jednotlivých kroků.

Zdroj: pXc-coding

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    A co internet a cookie?

    Špiclovani win mě tak nevadí jak každá stránka na internetu s cookie a pokud s tím nesouhlasíte nikam se nedostanete a o Google se raději ani nezmiňuje.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení