Menu

Test: Sony WF-1000XM4

05.08.2021 18:10 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Sony WF-1000XM4

Test: Sony WF-1000XM4 | foto: Sony

Prémiová TWS sluchátka, která dosahují rekordních výsledků téměř ve všech kategoriích našeho testu. I ony mají ale nějaké chyby.

Sony WF-1000XM4 nabízí skvělý a vyvážený zvuk pro všechny hudební žánry, který lze v případě potřeby doladit pomocí ekvalizéru. V nové generaci Sony dovedlo systém aktivního potlačení okolních ruchů (ANC) k dokonalosti, takže zájemci si koupí nejen kvalitní zvuk, ale i dokonalé ticho. K tomu se řadí i velmi dlouhá výdrž na baterii, rychlé dobíjení a nadstandardní výbava s jen drobnými výhradami.

 

Sony WF-1000XM4, zdroj: Sony

Sony WF-1000XM4, zdroj: Sony

Konkurence na trhu TWS sluchátek s aktivním potlačením okolních ruchů je obrovská, nabízí je pod svou značkou snad každý výrobce mobilních telefonů a v portfoliu je mají i výrobci audiotechniky. Každý měsíc přibývají nové a novější verze s různou cenou a výbavou, Sony však s novým modelem své nejvyšší řady čekalo celé dva roky. 

Sony WF-1000XM4 zdědily nejlepší vlastnosti předchozího modelu WH-1000XM3, ovšem  došlo i k některým změnám, většinou k lepšímu. Zásadní rozdíl je vidět na první pohled, novinka je drobnější a lehčí než poměrně neohrabaný předchůdce, takže mnohem pohodlněji sedí v uších a lépe se ovládá. Pro uživatele na cestách jsou ale důležité i velikost a hmotnost pouzdra. To se zmenšilo o 40 procent, takže se v nové generaci pohodlně vejde do kapsy. Sluchátka se dokovací stanice vyndavají snadno, potěšil nás sametově hebký plastový povrch pouzdra, jehož víko má však mírnou vůli a vrzá. S ohledem na cenu jsme čekali o něco prémiověji působící obal. Překvapilo nás, že na papírovém pásku, který drží obsah krabice dohromady a který se musí při otevření roztrhnout, je sériové číslo a další důležité informace pro instalaci a případnou reklamaci. Tohle by šlo vyřešit lépe.

Samotná sluchátka jsou ale vyrobena z nejlepších materiálů a mnohem lépe sedí v uchu než předchůdce. U novinky dodává Sony pěnové nástavce do uší (tři velikosti) s tvarovou pamětí, které se přizpůsobí zvukovodu a zcela jej utěsní. S výběrem správné velikosti vám pomůže aplikace Sony Headphones. Je zde funkce, která vyhodnotí, který nástavec zajistí nejlepší izolaci zvukovodu.

Díky pěnovým vložkám sluchátka zcela uzavírají zvukovod a vytváří v uchu pouze mírný tlak. Během testu jsme je mohli pohodlně nosit i několik hodin. Pozitivní je, že WF-1000XM4 jsou oficiálně chráněna proti stříkající vodě (IPX4), ovšem s ohledem na otvory pro mikrofon a ventilaci je ani Sony nedoporučuje nosit otevřeně v dešti.

Sony WF-1000XM4, zdroj: Sony

Sony WF-1000XM4, zdroj: Sony

Praktické potlačení hluku

Z hlediska potlačení hluku přináší Sony WF-1000XM4 novou laťku. Již předchůdce tlumil okolní ruchy výborně, ale novinka je ještě lepší, možná i kvůli lepší paměťové hmotě vložek. Každopádně hluk dopravních prostředků eliminuje spolehlivě a umožňuje poslouchat tichou hudbu v hlučném prostředí. Výborně funguje i redukce hluku větru, která má v aplikaci samostatný režim. Sluchátka detekují hluk větru automaticky a v případě potřeby jej omezí. Tato funkce ale zkracuje výdrž na baterii, podle našich měření o téměř 8 procent na jedno nabití. To je ale vzhledem k celkově skvělé výdrži na baterii drobnost. 

 

Vyvážený a zábavný zvuk

Kvalita zvuku modelu Sony WF-1000XM4 patří podle nás k nejlepším v této produktové a cenové kategorii, ve srovnání s XM3 ale rozdíl není nijak výrazný. Stejně jako předchůdce mají XM4 plný, teplý a vyvážený zvuk, který se nevyhýbá bohatým basům, ale nepřehání je. Líbí se nám výšky, které nabízejí dostatečnou čistotu a dávají dostatečný prostor nástrojům. Během testu nás zvuk XM4 velmi bavil, ale v přímém srovnání s XM3 jsme nedokázali jednoznačně říci, který model zní lépe. Rozhodující rozdíl je hlavně v pohodlnosti posazu v uších. Bohužel po vypnutí defaultního potlačení šumu se kvalita zvuku o něco zhorší, ztrácí výkon v basech a středech a zdá se být poněkud subtilnější.

Jednou z praktických nových funkcí sluchátek WH-1000XM4 je "Speak to Chat", který slouží k automatické krátkodobé deaktivaci potlačení okolních ruchů v případě, že s někým mluvíte. Sluchátka tak nemusíte odkládat ani vyndávat z ucha. V případě pevně zasazených špuntů je to opravdu praktické. Během testu funkce fungovala dobře, ale někdy reagovala, i když neměla, čemuž se dá částečně (ale ne spolehlivě) bránit vhodným nastavením citlivosti. Sluchátka slouží i k ovládání chytrých pomocníků od Googlu a Amazonu, nechybí automatická detekce přítomnosti v uchu. Jakmile vyndáte jedno nebo obě sluchátka z ucha, přehrávaná skladba se pozastaví. Pokud sluchátka nasadíte zpět, pozastavená skladba se bude přehrávat dál.

Z nějakého těžko pochopitelného důvodu ale Sony u modelu WF-1000XM4 zrušila praktickou funkci vícebodového připojení přes Bluetooth. XM4 tak zle připojit vždy pouze k jednomu zařízení, nikoli ke dvěma současně (například k mobilnímu telefonu a notebooku), což je v době domácích kanceláří a práce na několika zařízeních současně poněkud nepraktické.

Jako obvykle i u těchto sluchátek Sony spoléhá na dotyková gesta. Sluchátka pohodlně reagují na poklepání, v aplikaci můžete nakonfigurovat, které funkce mají být dotykem spuštěny. Na jednom sluchátku můžete například nastavit ovládání hlasitosti a na druhém ovládání posunu mezi skladbami. Nabídka možností je bohužel pevně daná a nelze ji upravovat. Dlouhý stisk tlačítka slouží pro spuštění hlasového asistenta, ale pokud tuto funkci deaktivujete, nelze dlouhému stitsku přiřadit jinou funkci, ideální by bylo, kdyby dlouhým přidržením prstu na dotykové ploše sluchátka šel ovládat režim ANC.

Sony WF-1000XM4, zdroj: Sony

Sony WF-1000XM4, zdroj: Sony

Dlouhá výdrž, rychlé nabíjení

Sluchátka Sony WF-1000XM4 prokázala v našem testu velmi dlouhou výdrž na baterii. Nejlepšího výsledku bez ANC jsme dosáhli při použití standardního kodeku Bluetooth SBC. V tomto případě sluchátka vydržela hrát bez dobíjení téměř 14 hodin v kuse, při dobíjení z plné baterie kolébky činila celková výdrž téměř 50 hodin. V tomto ohledu nemají sluchátka konkurenci. S ANC se výdrž baterie snížila na necelých 9,5 hodiny na jedno nabití nebo 32,5 hodiny s dobíjením přes pouzdro. I to jsou vynikající hodnoty.

Sony WF-1000XM4 se navíc během patnácti minut dobijí tak, že s nimi lze přehrávat hudbu 5,5 hodiny bez ANC nebo něco málo přes 3,5 hodiny s ANC, kompletní nabití pouzdra zabere 118 minut. V neposlední řadě kladně hodnotíme stabilní připojení přes Bluetooth. Tato sluchátka mají jeden z nejdelších dosahů Bluetooth signálu v našem žebříčku a bez problémů přehrávala hudbu, i když byly mezi přehrávačem a sluchátky zavřené dveře.

Je ale třeba mít na paměti, že výdrž baterie se může lišit v závislosti na zařízení a použitém kodeku. Například s ANC a HD zvukovým kodekem LDAC vydržely pracovat pouze přibližně 6 hodin, resp. 20 hodin. Ve výchozím nastavení volí WF-1000XM4 SBC nebo AAC (v závislosti na telefonu), ale pokud v aplikaci změníte výchozí nastavení z priority stabilního připojení ve prospěch priority kvality zvuku, můžete podle výsledků našich testů očekávat výrazně kratší dobu provozu na baterii.

Novinkou je bezdrátové nabíjení podle standardu Qi, Sony ale na oplátku odstranila párování přes NFC. Díky vysoké rychlosti připojení je ale párování rychlé a NFC vlastně není zapotřebí. 

Sony u těchto sluchátek používá moderní protokol Bluetooth 5.2 a stejně jako u předchůdce chybí podpora kodeku AptX, musí si vystačit s se standardními kodeky Bluetooth SBC a AAC, nebo s lepším přenosem přes LDAC.

 

Technická data

Typ sluchátek True Wireless, intraaurální

Připojení Bluetooth 5.2 (SBC, AAC, LDAC)

Frekv. rozsah 20 - 40 000 Hz

Výbava ANC, USB-C, bezdrátové dobíjení, IPX4

Výdrž na baterii 13:53 h:m / 49:53 h:m

Hmotnost (sluchátka / v krabičce) 2x 6,5 g / 54 g

Cena cca  7 499 Kč

CHIP velmi dobrý (1,2)

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení