Menu

Kultovním Windows je dvacet let: dnes už prakticky vymizely

03.11.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kultovním Windows je dvacet let: dnes už prakticky vymizely

Kultovním Windows je dvacet let: dnes už prakticky vymizely | foto: Jeremy Bezanger/Unsplash

Systém Windows XP je na trhu od roku 2001, takže slaví 20. narozeniny. Přejeme vše nejlepší, ale na druhou stranu je dobře, že pomalu, ale jistě takřka zmizely z trhu. Od dubna 2014 už jim Microsoft neposkytuje podporu.

Windows XP byla uvedena 25. října 2001 a 8. dubna 2014 Microsoft oficiálně ukončil jejich podporu. Jejich používání po ukončení podpory není dobré, protože Windows bez bezpečnostních aktualizací je hra s ohněm.

Zatímco po ukončení podpory Microsoftem byla podpora programů ještě v pořádku, postupně se stále více výrobců od XP odvracelo. Po nějaké době už bylo spoléhat pouze na Windows XP vysloveně nebezpečné. To ale mnoha uživatelům nevadilo a u této starší verze zůstávali i nadále.

Podíl Windows XP na trhu je výrazně nižší, než jedno procento

windowsxp

Celosvětový podíl stolních počítačů s Windows XP je za období října 2021 0,53 %. | Zdroj: luis cornejo/Pixabay

Ani Microsoft přesně neví, kolik uživatelů v tuto chvíli stále používá Windows XP. Existují ale statistiky, které mohou jejich tržní podíl alespoň přiblížit. Podle serveru Statcounter (gs.statcounter.com), měly XP ještě před pěti lety mezi dalšími verzemi Windows více než šestiprocentní podíl. Dnes se ale pohybují zřetelně pod jedním procentem. Statcounter uvádí 0,53 % celosvětového podílu na trhu desktopů se systémem Windows.

Aktivní Windows XP pomalu mizí, a to je dobře. Ani statistiky třetích stran nelze brát na lehkou váhu, protože se jedná o webovou analýzu čili počítané systémy jsou online a nejde o žádné uzavřené průmyslové provozy, pokladny nebo automaty na jízdenky. Ani tato metoda měření ale není dokonalá. Například falešný uživatelský agent může změnit systém Windows 10 na prastará Windows XP, pokud byste si to přáli. Přesto lze z údajů usuzovat, že XP prakticky už vymizely.

Fanoušci systému Windows XP a únik zdrojového kódu

windowsxp-leak

Už v systému XP byla připravena alternativní nabídka Start. | Zdroj: Twitter/Albacore

Soukromí uživatelé a firmy, používající běžné stolní počítače, museli po skončení podpory velmi rychle updatovat na novější verzi Windows. To bylo jasné už dlouho dopředu. Některé společnosti a úřady to ale nestihly, a za prodloužení podpory od nich Microsoft poté inkasoval vysoké poplatky.

V loňském roce se Windows XP opět dostaly na titulní strany, a to když na internet unikl jejich zdrojový kód. Z toho bylo patrné, že už tehdy Microsoft pracoval na alternativních nabídkách Start a uživatelském rozhraní, podobném systému macOS. Únik také ukázal, že v nových verzích operačního systému je také mnoho existujícího kódu ze starých Windows.

Lepší alternativy: XP už raději nepoužívejte

linuxmint

Existuje dostatek stabilních a bezpečných operačních systémů z oblasti Linuxu, a to i pro starší hardware. | Zdroj: Linux Mint

Argumenty, proč uživatelé setrvávali u Windows XP často byly, že mají nízké nároky na zdroje a také to, že uživatelé často nepotřebují nové funkce, které nabízely následné verze Windows.

Pokud stále chcete provozovat starší hardware, hledáte stabilní operační systém a nepotřebujete vždy nejnovější okrasy, můžete si vybrat z celé řady desktopů s Linuxem. Jejich velkou výhodou je, že jsou neustále udržované a nejste tedy vystaveni žádnému bezpečnostnímu riziku. Co takhle zkusit například úsporný Linux Mint s prostředím Xfce?

Je čas ukončit používání systému XP

Když byl systém Windows XP uveden na trh, málokdo očekával, že se stane tak populárním. Dnes je těžké si to představit, ale před 20 lety měl klasický systém Windows 2000 docela dobrou pozici. Windows XP byly považovány za klikací systém. Situace se však vyvinula jinak a XP zůstaly i přes ukončení podpory velmi viditelné. Nyní, 20 let po svém uvedení, má systém Windows XP čas na definitivní ústup a uvolnění místa moderním verzím.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Mám pořád komp s Win XP.

    Na internet to není, ale přece nebudu vyhazovat skener Canon, na který nejsou ovladače pro Win 10 :P Cca před rokem jsem si udělal čistou instalaci, aktivaci přes telefon /pořád fungovala/ a postahoval jsem všechny dostupné záplaty a udělal image disku…hahaha…může to valit dalších 10 let dokud nevyhoří mainboard. :D

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení