Tip pro WhatsApp: kontrola, kdo zprávu skutečně přečetl
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
S takzvaným light field fotoaparátem pořídíte snímek, u kterého může změnit rovinu zaostření, a dokonce i úhel pohledu tak často, jak potřebujete. Vtip spočívá v tom, že se před snímač umístí pole mikročoček, které zajistí rozptyl dopadajícího světla. Fotoaparát nezachytí jeden obraz, ale „světelné pole“. Později si v počítači můžete s tímto polem pohrát a nastavit si rovinu zaostření, jakou potřebujete.
Vyzkoušeli jsme fotoaparát Lytro stejnojmenné společnosti. V praxi jsme zjistili, že jde o fascinující koncept, na který si ovšem fotograf bude muset zvykat. Mnoho otázek samozřejmě zatím zůstává nezodpovězených.
Lytro funguje úplně jinak než běžný digitální fotoaparát. U něj světlo dopadá na obrazový senzor, kde se světlo převede na elektrický signál, který se zpravuje v obrazovém procesoru a vznikne fotografie. Lightfiled fotoaparát zachytí směr dopadajícího světla a přidá k těmto údajům informaci o barvě a jasu. Vše se uloží do souboru se kterým pak může uživatel pracovat a upravit hloubku ostrosti. Klasické rozlišení v megapixelech se u lightfield fotoaparátu neuvádí – Lytro má rozlišení 11 „megarays“. To je jen jedna z věcí, na kterou je potřeba si zvyknout.
Tvar fotoaparáty Lytro je zvláštní – jde o kovové podlouhlé pouzdro podobné „krasohledu“, které je na zadní částí opatřenou gumovou vrstvou. Zpracování je skvělé a zajásají především fanoušci firmy Apple. Navíc software, který je potřebný pro zpracování souborů je v současné době dostupný právě jen pro počítače Mac. Verze pro Windows zatím není.
V přední části je velký objektiv, který nabízí osminásobný zoom (43 – 340 mm, f2). Na zadní straně je pak téměř čtvercový dotykový displej s úhlopříčkou pouze 3,3 cm a nízké je i jeho rozlišení – 49 000 obrazových bodů.
Aparát má velmi málo ovládacích prvků. Vypínač je zapuštěný do pogumovaného krytu a kousek od něj najdete spoušť. Pro zoomování přejedete prstem přes rýhovanou plochu. Zoomování je dost pomalé a ne příliš přesné. Displej nabízí jednoduché menu a dozvíte se na něm základní informace, jako je stav baterie, paměti a nastavený fotografický režim (jeden ze dvou – normální, nebo „kreativní“). „Fotografie“ se ukládají do paměti fotoaparátu – paměťovou kartu vložit nelze.
Pokud se chcete podívat na své fotografie, musíte přístroj připojit k počítači Max a nainstalovat program „Lytro Desktop“. V něm se objeví náhledy snímků – jsou hodně malé a téměř čtvercové (asi 12 x 11 cm). V nabídce je i funkce pro stažení všech obrázků jako JPEG v rozlišení 1080 x 1080 bodů, případně po registraci můžete snímky poslat na server Lytro. Zobrazí se pak pomocí Flash Playeru. Zábavné je, že můžete pomocí myši měnit hloubku ostrosti.
V tom celý ten „vtip“ spočívá. V podstatě asi jediný, protože z hlediska dalších parametrů pořízených snímků, nevychází Lytro příliš dobře. Co se týká ostrosti, šumu, rozlišení, věrnosti barev a dalších vlastností snímků, dopadá Lytro jako základní kompaktní fotoaparát. Nakonec podívejte se na naše ukázkové snímky a hlavně na snímky, u kterých si sami můžete myší měnit hloubku ostrosti – najdete je ZDE. Napoprvé je to fascinující, když si zaostříte nejdříve na šišku a pak zase třeba na její pozadí. Ale rozlišení snímku je dost malé a problematická je i prezentace výsledků.
Lytro se zatím prodává jen v USA a 8GB verze stojí 400 USB a 16GB verze 500 USD. Další informace uvedeme v tištěném vydání Chipu.
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
FBI varuje před stále častějším používáním umělé inteligence k vytváření falešných videí,…
Vypadá to, že asistentka Cortana, se kterou se mohli setkávat uživatelé Windows, půjde ještě…
PowerVia je název nové technologie výroby čipů Intelu. Tato technologie přidává separátní…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…