Menu

Má vaše datacentrum certifikaci TIER? Zkontrolujte dostupnost vašich serverů

27.03.2015 18:10 | Aleš Přistál + Přidat komentář

Zabezpečení vlastních nebo firemních serverů tím, že je odevzdáme do správy datacentra, je zajisté významný posun. Ovšem jak máme věřit tomu, co datacentrum říká na svém webu o dostupnosti či zálohování?

Zvlášť ožehavé to může být ve chvíli, kdy na serverech máme eshop, který nás živí. Spolehlivou indicií je systém certifikací TIER, který vypovídá o skutečné vyspělosti služeb datového centra, a který mají pouze nejvyspělejší (často pražská) datacentra.

Jak je vyspělost datacentra důležitá

Systém certifikací rozlišuje celkem 4 stupně. TIER 1 je datové centrum bez záložního (redundantního) napájení a chlazení, kde je přijatelná dostupnost služeb 99,6 % času, tj. maximální výpadek 28,8 hodiny za rok. Má-li datacentrum certifikaci TIER II, pak má jediný napájecí a chladící distribuční proces, ale již také redundance některých prvků. Dostupnost by měla dosahovat 99,7 % času, tj. výpadek nesmí překročit 22 hodin za rok.
Stupeň TIER III znamená plně redundantní napájení i chlazení a pouze 1,6 hodiny povoleného výpadku ročně (dostupnost 99,98 %). A konečně TIER IV znamená dostupnost 99,99 % při pouhých 15 minutách povoleného výpadku ročně. Na této úrovni je již veškeré technické zařízení datového centra redundantní, je využíván systém prevence výpadků a je požadována například určitá fyzická odolnost budovy datového centra proti zničení.

Stupeň TIER III má jen hrstka center

Již splnění podmínek pro úroveň TIER III je velmi náročné a jen v Česku existuje takto certifikovaných center jen hrstka, vesměs z řad velkých korporací. Ověřit si skutečnou úroveň datového centra lze na stránkách certifikační autority Uptime Institute. Někteří nesolidní poskytovatelé si občas rádi vymýšlejí a někdy se dokonce prezentují i neexistujícími stupni certifikace. Varovným indikátorem nesolidnosti poskytovatele hostingových služeb může být například i to, že raději nezveřejňuje statistiku své/svých přípojek do národního peeringového uzlu NIX.cz.

Jedním z místních poskytovatelů hostingových služeb, kterému se nemusíte bát věřit, je Coolhousing (www.coolhousing.cz). Pokud používá agregaci, zákazník ví přesně, jaké pásmo konektivity dostane. Jen v posledních několika měsících Coolhousing zřídil a připojil sekundární lokalitu v CE Colo, zajistil třetí přípojku tranzitní konektivity prostřednictvím společnosti Fast Communication, vstoupil do peeringových uzlů SIX, SitelIX (Slovensko), AMS-IX (Nizozemí), DEC-IX (Německo) a také do bezpečné sítě důvěryhodných tuzemských operátorů FENIX, která pomáhá ochránit servery zákazníků v případě DoS/DDoS útoků na český internet. Ty cílí nejčastěji na e-shopy v nejvíce exponované prodejní době, tedy na jaře, po letních prázdninách a nebo před Vánocemi.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení