Menu

Microsoft představil svůj vlastní tablet

19.06.2012 10:51 | Redakce Chip + Přidat komentář
Konec spekulací – Microsoft představil svůj vlastní tablet s Windows nazvaný Surface. Má 10,6“ displej, klávesnici, USB porty a vybrat si můžete mezi procesory Intel a ARM. Prodej má začít na podzim letošního roku.

Microsoft není na poli tabletů žádným nováčkem – nakonec operační systém Windows XP Tablet PC Edition byl představen už před 10 lety, kdy byla firma Google teprve v počátcích a Apple měl za sebou pouze uvedení prvního přehrávače iPod s kapacitou 5 GB. 

Tento trh se ale především díky Applu ubíral trochu jiným směrem a Microsoft začal být hodně pozadu. Bylo jasné, že se to pokusí zvrátit. Ten zvrat by měl přijít právě na podzim a to v podobě produktu MS Surface. Microsoft ho představil s velkou slávou už v pondělí v Las Vegas.

Jde spíše o křížence tabletu a notebooku, než o klasický tablet, na jaký jsme v poslední době zvyklí. V jeho obalu je totiž schovaná klávesnice (Type Cover) a na zadní straně je stojánek. Z tabletu tedy snadno uděláte mininotebook s klávesnicí, kterou můžete klidně polít vodou. Je jasné, že Microsoft stále myslí především na „produktivitu“ a nechce nechat vše na dotykovém displeji. Otázkou je, jak pohodlně se na klávesnici tlusté 5 mm bude psát. Kromě toho Microsoft nabízí i Touch cover – jen 3 mm tlustý kryt, který má dotykovou vrstvu s naznačenými klávesami, kterou můžete použít pro psaní, nebo pro ovládání jako touchpad.

Tablet s procesorem ARM (konkrétně nVidia) bude menší (tloušťka jen 9,3 mm) a lehčí (jeho hmotnost je 676 g). Na něj Microsoft nasadí speciální verzi Windows pro procesory ARM nazvanou Windows RT a aplikaci Office Home & Student 2013 RT. Office pro Windows RT by měl obsahovat „dotykově“ snadno ovladatelné aplikace Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Flash paměť bude mít buď 32, nebo 64 GB. Velikost operační paměti nebyla upřesněna.

Verze s Intelem (konkrétně Core i5 nejnovější generace) a operačním systémem Windows 8 Pro bude o něco tlustší (13,5 mm) a těžší (903 g). Výbava je ale o něco lepší. K dispozici bude slot pro karty microSDXC, dva porty USB 3.0 a videoport Mini DisplayPort. Kapacita paměti bude 64, nebo 128 GB.

Multidotykový širokoúhlý 10,6“ displej má rozlišení Full HD (1 920 × 1 080), poměr stran je 16:9 a má ochrannou vrstvu. U verze s procesorem ARM bude rozlišení displeje nižší (1 366 × 768). Nechybí samozřejmě dvě kamerky (přední a zadní), stereoreproduktory a mikrofon. O výdrži baterií se Microsoft nezmínil, stejně jako o mobilním připojení (WiFi lze předpokládat). 

Ceny Microsoft zatím nezveřejnil, ale je jasné, že verze s Windows RT bude levnější. Uvidíme, zda se mu s tablety bude dařit lépe, než s vlastními chytrými telefony KIN (u nás se ani nezačaly prodávat), nebo multimediálními přehrávači Zune. Výhodou bude samozřejmě možnost provozovat širokou nabídku aplikací pro operační systém Windows, kterou zatím Apple ani Google nabídnout nemohou. Mnoho uživatelů už si ale na druhou stranu zatím zvyklo na to, že to jde i bez „oken“. 

 

Apple vs. Microsoft

 

  Apple iPad 3 Microsoft Surface Windows 8 Microsoft Surface Windows RT
Úhlopříčka displeje 9,7" 10,6" 10,6"
Rozlišení displeje 2048 x 1536  1920 x 1080 1366 × 768
Procesor Apple A5X Intel Ivy Bridge i5 nVidia ARM-CPU (patrně Tegra 3)
Datové úložiště 16, 32, nebo 64 GB SSD 64, nebo 128 GB SSD 32, nebo 64 GB SSD
USB - USB 3.0 USB 2.0
SD karty - * (microSDXC) * (microSD)
Videovýstup - HDMI & Displayport HDMI
Kapacita akumulátoru 42,5 Wh 42,5 Wh 31,5Wh
Hmotnost 665 g 903 g 676 g
Tloušťka 9 mm 13,5 mm 9 mm

 Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení