Menu

Microsoft zmírňuje kontroverzní funkci: co se mění pro uživatele

03.12.2020 09:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft zmírňuje kontroverzní funkci: co se mění pro uživatele

Microsoft zmírňuje kontroverzní funkci: co se mění pro uživatele | foto: Pexels/fauxels

Poté, co se funkce "Productivity Score" v Microsoft 365 setkala s hořkou kritikou, dochází ke změně. Koncern reaguje na obavy, týkající se ochrany osobních údajů, a některé možnosti odstraňuje.

V posledních několika týdnech se Microsoft dostal pod palbu kritiky kvůli některým novým nástrojům v sadě Microsoft 365. Tzv. "Productivity Score", které bylo zavedeno spolu s aktivací, umožňovalo zaměstnavatelům detailní klasifikaci využívání jednotlivých nástrojů zaměstnanci. Posuzovala se například účast na skupinových konferencích, aktivity ve sdílených dokumentech nebo odesílání e-mailů.

Z hlediska ochrany osobních údajů ovšem získané informace mohou být použity k cílenému sledování zaměstnanců. Microsoft se původně proti obviněním bránil, nicméně nyní se zdá, že se své pozice slevuje a výhrady ochránců osobních údajů uživatelů akceptuje. Hodnocení produktivity uživatelů je oslabeno a nahrazeno více abstraktnějšími daty. Nemělo by se už pracovat s uživatelskými jmény zaměstnanců a nikdo z uživatelů služby M365 by už do budoucna neměl mít šanci použít skóre produktivity k přístupu k datům o tom, jak jednotlivci využívají aplikace a služby M365. Microsoft také změnil uživatelské prostředí. Má z něj být jednoznačné, že nástroj slouží k měření využívání technologií na úrovni organizace, nikoliv pro sledování chování jednotlivců.

Hodnocení produktivity je nástroj, který je v případě podnikového nasazení Microsoft 365 ve výchozím nastavení aktivován. Zaměstnavatelům poskytuje 73 metrik ke sledování činnosti zaměstnanců, přitom zaměstnanci se nemohou ze systému sledování odhlásit. To mohou jen zaměstnavatelé. 

Jak by mohla funkce vypadat do budoucna

productivityscore1

Skóre produktivity v M365 dává administrátorům do rukou silný nástroj pro sledování a analýzu aktivit připojených uživatelů. | Zdroj: Microsoft 365/skóre produktivity

IT oddělení ve firmách, provozujících Microsoft 365, by například mohla využitím hodnocení produktivity (nebo jemu podobného monitoringu aktivit uživatelů) detekovat chování, které by mohlo nasvědčovat obavy ze zabezpečení. Také se může sledovat obecné využívání nových funkcí a na základě jeho způsobu a četnosti by zaměstnavatelé mohli reagovat pořádáním školení na konkrétní téma, kde by jej podrobně vysvětlili, nebo naopak odstranili nevhodné či neefektivní interní metody práce.

Při provádění změn je ale v prvé řadě důležité, aby z vytvářených seznamů či monitoringů byla odstraněna konkrétní jména. V budoucnu by také už nemělo být možné analyzovat činnost jednotlivých zaměstnanců. Pro rozptýlení stávajících obav má být aktualizace pro Microsoft 365 uvolněna co nejdříve. Zatímco zaměstnancům tato změna samozřejmě významně prospěje, pro soukromé uživatele se v Microsoft 365 v zásadě nic nezmění. Aktualizaci si budete muset stáhnout v každém případě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení