Menu

Proč byste si rozhodně neměli brát telefon na dovolenou?

27.07.2022 15:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Proč byste si rozhodně neměli brát telefon na dovolenou?

Proč byste si rozhodně neměli brát telefon na dovolenou? | foto: Duri from Mocup / Unsplash

Léto je čas dovolených. Pokud vyrážíte na tzv. plnotučnou dovolenou, tedy plánujete si na týden nebo dva dát úplný odpočinek od práce, nejspíš přemýšlíte, jestli s sebou vzít počítač. My radíme nikoliv – a nechte doma rovnou i mobilní telefon. Proč?

Digitální detox

Odpočinek od všech možných technologií, internetu, zpráv ze světa a tak podobně je něco, co si v běžném provozu neumíme představit (a hlavně nemůžeme dovolit). Část z vás potřebuje mobilní telefon k práci – vyřizujete na něm agendu, voláte, chatujete v terénu. Na dovolené vás ale práce nemá trápit, takže telefon skutečně nepotřebujete.

A poděkuje vám i vaše zdraví. Z ustavičného hledění do displeje vás totiž mohou bolet oči, hlava, ale i záda a za krkem. Proč si tím kazit dovolenou? A pokud vám hlas v hlavě říká, že pohodlně se dopravit do Chorvatska, Itálie, nebo třeba jen na Slovensko bez smartphonu nejde, tak tomu psychologové říkají kognitivní disonance – raději upravíte svůj pohled na věc, než abyste změnili své chování.

Zbavíte se stresu

telefon léto dovolená

Jak to máte vy, berete si na dovolenou mobil? | Zdroj: Bruno Gomiero / Unsplash

Ruku na srdce, telefon je pro většinu z vás cenná, hodnotná věc. A to nejen kvůli svým schopnostem, ale kvůli pořizovací ceně. Bojíte se, aby vám někde neupadl, někdo vám ho neukradl a tak podobně. Nebylo by ale lepší nic takového na dovolené neřešit?

Bez telefonu možná budete nějakou dobu vnímat jistý vnitřní neklid, spojený s efektem FOMO (fear-of-missing-out; česky strach, že o něco přijdete). Jakmile ale ten opadne, budete maximálně v klidu. A hlavně si budete užívat mnohem více bez nutnosti každou chvíli zkontrolovat displej mobilu.

Vzpomínky zůstanou

Někteří argumentují tím, že na dovolené telefon používají primárně k focení. Ano, to dává smysl. Ale není lepší si zážitky užít z první ruky a zapsat si je do vlastní paměti, ne do paměti telefonu? A pokud opravdu potřebujete fotit, co takhle oprášit váš starý analog, polaroid nebo třeba digitální kompakt. Fantazii se meze nekladou.

Čím nahradit další funkce telefonu?

 • Namísto navigace v mobilu použijte standardní autonavigaci – většina moderních aut nabízí i vlastní navigační systém v infotainmentu.
 • Namísto aplikace na počasí se zeptejte na recepci v hotelu, v restauraci nebo si kupte noviny.
 • Namísto poznámek v telefonu využijte osvědčenou klasiku – papír a tužku.

Zdroj: Autorský text, A Few Shortcuts

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Patrik N.: souhlasím přece si kvůli autonavigaci nebudu dělat řidičák a kupovat auto

  Reagovat na komentář

  Reakce na Patrik N.: souhlasím přece si kvůli autonavigaci nebudu dělat řidičák a kupovat auto

  Reagovat na komentář

  Mobil na dovolenou

  Tak osobně mobil na dovolenou beru práci přes něj neřeším používám stopaře v mapách je super zaznamenat si celý výlet vím kolik jsem ušel a i převýšení a když nechci lovit foťák tak se hodí i na focení kupuju přes něj i lístky na vlak a třeba i předpověď počasí se určitě hodí a hlavně v případě nouze mohu zavolat pomoc

  Reagovat na komentář

  1. Ne každý pracuje na počítači a potřebuje na dovolené digitální detox.
  2. Většinou na dovolené provozuji pěší turistiku a telefon kvůli navigaci, nebo případnému nouzovému volání je opravdu fajn.
  3. Kvůli fotkám telefon nenosím, tahám Nikon D7200.
  4. Nějaké sítě pro socíály vůbec neřeším.
  5. Po celodenní túře je fajn si na pokoji připojit noťas k TV a prohlídnout fotky, nebo kouknout na film/televizi přes net bez otravných reklam.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Patrik N.: nesmysl. I kdybych měl navigaci v autě tak pro navigování se té v mobilu nevyrovná. A jako turistická je k ničemu. K tomu fotografování. A další funkce

  Reagovat na komentář

  No, každý asi nemá doma nějaký kompakt nebo tak něco. Takže prostě těžko můžu ten foťák vzít. A nechci utrácet další prachy za foťák…
  <>
  Namísto navigace v mobilu použijte standardní autonavigaci – většina moderních aut nabízí i vlastní navigační systém v infotainmentu.


  Ne každé auto to má. Ani každé moderní auto ji mít nemusi… A kupovat klasickou? Další peníze. (Že by reklama?)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení