Menu
CHIP Speedtest

Neinstalujte do telefonu aplikaci Number Finder

15.07.2019 14:09 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Neinstalujte do telefonu aplikaci Number Finder

Neinstalujte do telefonu aplikaci Number Finder | foto: CHIP

Avast varuje před aplikací Number Finder pro Android, za kterou stojí vývojář POZTechnology. Jedná se o podvod.

Vývojáři „populární“ aplikace Number Finder tvrdí, že odhaluje totožnost neznámých volajících. Aplikace byla stažena více než milionkrát a celkové stažení aplikací publikovaných daným vývojářem je více než 11 milionů.

Po stažení a otevření aplikace nabízí uživateli dvě možnosti: měsíční předplatné, pro které jsou požadovány platební informace předem; nebo možnost zavřít okno a zadat číslo, které aplikace údajně dokáže spárovat s jednotlivcem, pokud si uživatel zakoupí předplatné. Pokud uživatel zadá testovací číslo, ať už platné, nebo falešné, Number Finder vždy zobrazí stejnou zprávu: „s tímto číslem je spojena 1 osoba“ ve snaze přesvědčit uživatele, aby za službu platil měsíční předplatné a zjistil, čí dané číslo je.

numberfinder2-nahled

Když výzkumný tým Avastu aplikaci testoval a zadal falešné číslo (+1) 63 66666666, obdržel stejnou podvodnou zprávu. Podle zpětné vazby uživatelů na Google Play po předplacení služby aplikace neumí spárovat číslo s ID volajícího, i když vývojáři v popisu tvrdí opak. Aplikace nemá žádnou jinou funkci, kterou by předplatiteli nabídla.

Avast tento problém již eskaloval do Googlu. Uživatelům, kteří si aplikaci Number Finder již stáhli, doporučuje ihned zrušit předplatné a aplikaci okamžitě odinstalovat. K předcházení podobným podvodům uživatelům doporučuje vždy si před stažením aplikací procházet recenze v obchodech Google Play nebo App Store.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.