Menu

Nejrychlejší počítač na světě má výkon 16 petaflops

18.06.2012 21:55 | Redakce Chip + Přidat komentář
IBM Sequoia používaný Národním institutem Lawrence Livermora v Kalifornii je nejrychlejším superpočítačem na světě. Vyplývá to z žebříčku zveřejněného na konferenci ISC’12 v Hamburku. Sequoia používá mikroprocesorovou architekturu POWER.

Počítač Sequoia (s celkem 1 572 864 jádry a 1 572 864 GB paměti) dokáže pracpvat rychlostí 16 petaflops (16 000 000 000 000 000 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu). Pro srovnání – systém dosahující rychlosti 10 petaflops dokáže spustit simulaci reakce lidského srdce na nový lék do dvou dnů. Systému o výkonu jeden petaflop by stejný výpočet trval dva roky. Systém o výkonu 16 petaflops dokáže nabídnout například čtyřicetinásobné zlepšení při předvídání zemětřesení.
Kromě toho, že se superpočítače neustále zrychlují a zmenšují, jsou také dostupnější. Například Sequoia představuje pro firmu nebo univerzitu příležitost pořídit petaflopsový počítač o velikosti pěti racků. Japonský superpočítač K Computer, který byl dříve v TOP500 jedničkou, by k výkonu pouhého jednoho petaflopu potřeboval celých 80 racků. Snižuje se také spotřeba. Sequoia potřebuje k provozu 7890 kW.

Nejrychlejším evropským superpočítačem je další stroj IBM – SuperMUC z Leibnizova výpočetního centra (Leibniz-Rechenzentrum) v Mnichově. Ten je navíc prvním komerčně dostupným superpočítačem chlazeným horkou vodou.

SuperMUC je postaven na serverech IBM System x iDataPlex Direct Water Cooled dx360 s více než 150 000 jádry a je schopný dosáhnout výkonu tří petaflops. To odpovídá výkonu 110 000 osobních počítačů. Díky unikátnímu systému chlazení je systém i přes svůj vysoký výkon o 40 % efektivnější než srovnatelné systémy chlazené vzduchem. SuperMUC tak ušetří Leibnizovu výpočetnímu centru jeden milion eur ročně jen za náklady na energie.

Žebříček nejvýkonnějších počítačů najdete ZDE.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení