Menu

Nokia N97

23.06.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
nový komunikátor

Nokia N97

Očekávaná vlajková loď společnosti Nokia, model N97, se začne prodávat již 1. července za doporučenou cenu 18 490,- Kč. Přístroj nabídne díky automaticky natáčecímu dotykovému displeji s úhlopříčkou 3,5 palce, plnohodnotné QWERTY klávesnici, plně nastavitelné úvodní obrazovce a softwarovému zázemí komfortní přístup k mobilnímu využití internetu, včetně obchodu Nokia OVI Store, který nabízí tisíce zajímavých aplikací pro desítky modelů telefonů značky Nokia.

Nokia N97 je prvním přístrojem s plně nastavitelnou úvodní obrazovkou, která může být upravena přesně podle přání a potřeb majitele. S pomocí widgetů lze na úvodní obrazovce zobrazovat on-line informace kdykoliv a kdekoliv. Mezi widgety jsou jak ty, které zprostředkují přístup a informace k populárním sociálním sítím jako Facebook, ale i zcela nové, s informacemi zpravodajských kanálů Bloomberg, Associated Press či Reuters. Samozřejmě nechybí ani widgety pro nakupování nebo pro aktuální informace o počasí. Nokia N97 je první přístroj s nainstalovaným přímým přístupem na obchod Nokia OVI Store, který nabízí snadné stahování aplikací, her a videí. Obchod OVI nabízí placený i bezplatný obsah od lokálních i globálních poskytovatelů obsahu a vývojářů včetně Paramount Pictures, Facebook nebo Qik. V nabídce je i výběr aplikací pro populární službu Twitter.

Nokia N97 nabízí také přímý přístup k rozsáhlému hudebnímu katalogu Nokia Music Store. S  vysokorychlostním připojením k internetu a 32GB paměti (až 48GB při použití microSD karty) lze do přístroje přímo stahovat a ukládat v něm desítky tisíc skladeb. Pro kvalitní poslech hudby výborně poslouží stereofonní Bluetooth sluchátka BH-905, která Nokia právě představila. Sluchátka nabízí precizní a čistý zvuk, navíc dokáží eliminovat okolní hluk. Výborně se tak hodí pro poslech hudby i pro hovory. Jsou ideálním příslušenstvím pro mobilní počítač Nokia N97, ale i pro mnoho dalších mobilních telefonů nebo hudebních přehrávačů.

Fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů, jehož optiku dodala společnost Carl Zeiss, produkuje fotografie špičkové kvality a zároveň umožňuje pořizovat videonahrávky s 30 záběry za sekundu. Do fotografií je možné díky vestavěné GPS vkládat informace o poloze, kde byly pořízeny. Následně je lze okamžitě sdílet s přáteli nebo je on-line nahrávat na portály OVI Share nebo Flickr.

Komentář redakce: Novou Nokii N97 jsme měli možnost si chvíli vyzkoušet. Nejvíce nás potěšilo zpracování, konečně telefon nevypadá jako hračka z tržnice vyrobená z recyklovaných trubiček od toaletních papírů. Skvělý je i displej, ten Nokia tradičně umí. Klávesnice je vydařená, píše se na ní pohodlně. Konstrukce otevírání je netradiční, ale jednoduchá a účelná. Největší novinkou bude samozřejmě OVI Store, který nabídne instalaci aplikací stejně jednoduše, jako to umí například Apple Store. Nebudou chybět i české aplikace, pro procházení obsahu webů seznam.cz nebo televizní archív TV Nova. Nevýhodou je, že platba za aplikace, které nejsou zadarmo bude moci probíhat jen platebními kartami. Sice se počítá i s platbou přes operátory, ale tato možnost je zatím ve stavu jednání.

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení