Menu

Nový procesor Intel Atom

03.03.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Firma Intel oznámila, že rodina nových procesorů pro malá internetová zařízení (MID – Mobile Internet Devices) a levné počítače se bude jmenovat Atom.

Intel Atom                                 

Firma Intel oznámila, že rodina nových procesorů pro malá internetová zařízení (MID - Mobile Internet Devices) a levné počítače se bude jmenovat Atom. Představena byla i nová platforma Centrino Atom, skládající se z více čipů (čip s integrovanou grafikou a bezdrátovým síťovým řešením). Procesor byl dříve znám pod k´dovými jmény Silverthorne a Diamondville. Podle viceprezidenta Intelu Ananda Chandrasekhwera se procesor jmenuje Atom, protože je to označení pro nejmenší částici a Intel Atom by se měl stát nejmenším elementem počítačů.

Procesor Atom je založen na nové architektuře speciálně vyvinuté pro malá zařízení s nízkou spotřebou energie. Bude kompatibilní s instrukční sadou procesorů Core 2 Duo. Procesor je také schopen zpracovat více aplikačních vláken (threadů). Je vyroben 45nanometrovou technologií,  má 47 milionů tranzistorů a malé rozměry. Zajímavá je především jeho nízká spotřeba (TDP je 0,6 - 2,5 W) při frekvenci až 1,8 GHz. Pro porovnání: běžný mobilní procesor Core 2 Duo má TD 35 Watů. Procesor by se měl začít prodávat ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Pavel Trousil 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení