Menu

Oblíbené aplikace Google jsou k dispozici pouze pro některé telefony: jak je lze i přesto získat

08.12.2020 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Oblíbené aplikace Google jsou k dispozici pouze pro některé telefony: jak je lze i přesto získat

Oblíbené aplikace Google jsou k dispozici pouze pro některé telefony: jak je lze i přesto získat | foto: Google

Google zpřístupňuje většinu svých aplikací všem uživatelům Androidu zdarma, jen některé z nich jsou instalované výhradně na smartphonech Pixel. 

Skutečnost, že Google je kromě vývojáře Androidu a internetového giganta také jedním z předních vývojářů aplikací, asi nikoho nepřekvapí. Google uvedl více než 180 aplikací, ale některé z nich nejsou přístupné všem uživatelům Androidu. Koncern některé aplikace vyvinul speciálně pro své modely smartphonů, řadu Pixel. I ty ale lze instalovat na vlastní smartphone.

Google Kamera: skvělá aplikace pro fotoaparát

googleapps1

Aplikace pro focení boduje pěkně zpracovanými snímky. | Zdroj: Google

Kromě moderního rozhraní aplikace Google Kamera překvapí především svou schopností udělat hezký snímek i s průměrnými objektivy pomocí softwarových úprav. To může být zajímavé hlavně v případě smartphonů, které nemají instalované špičkové fotoaparáty. V takových případech lze s pomocí Google Kamery dosáhnout mnohem přesvědčivějších výsledků.

Oficiální aplikaci Google Kamera si lze stáhnout i jako balík APK mimo telefony Pixel. Aktuální verze je k dispozici pouze pro smartphony s Androidem 11. Díky vynalézavým vývojářům se ale kolem aplikace vytvořila celá komunita, která udržuje aplikace Google Kamera i pro starší verze smartphonů. Na GCam Hub najdete celou řadu instalačních balíků APK pro širokou škálu modelů smartphonů. Aby zobrazování fotografií vždy fungovalo správně. je dobré si k tomu také instalovat Fotky Google.

Při volbě souboru APK je ale potřeba vzít v potaz typ procesoru – u modelů Exynos, které se používají u některých vlajkových modelů Samsungu, existuje jen několik balíků APK, které skutečně fungují. Při troše hledání a experimentování je ale možné najít na Hubu aplikaci pro téměř jakýkoliv smartphone.

Spouštěč Pixel a živé tapety

googleapps2

Pixel Launcher je oblíbený už roky. | Zdroj: Google

Podobně oblíbený, jako aplikace Google Kamera, je i Pixel Launcher. Svou oblibu si získal především čistým uživatelským rozhraním a spoustou skvělých funkcí. Také Pixel Launcher je k dispozici v aktuální verzi, která je instalována na Pixel 5, ale ve skutečnosti je kompatibilní s modely se systémem Android 11.

Aplikace Rootless Pixel Launcher a Lawnchair jsou dvě alternativy, které Pixel Launcher napodobují. Špatná zpráva ale je, že ani jeden z nich se v současné době aktivně nevyvíjí. Pokud byste si tedy chtěli pořídit aktuální verzi, která je součástí Pixelu 5, musíte být trpěliví, případně sáhnout po Nova Launcheru, který je relativně podobný. Kromě toho Pixel 5 také obsahuje nové Živé Tapety, které lze instalovat pomocí APK, a stáhnout pomocí příslušné aplikace Tapety.

Slušivé aplikace pro všechny smartphony

Google se svými aplikacemi nedělá nic jen napůl a zvlášť Google Kamera by mohla být zajímavá i pro spoustu uživatelů jiných smartphonů, než jen pro domovský Pixel. Díky aktivním vývojářům ale existuje už několik let možnost používat tuto dobrou aplikaci i na jiných smartphonech.

Bylo by skvělé, pokud by Google zpřístupnil i zmíněné aplikace volně. To se ale pravděpodobně nestane. Každý uživatel, který je chce používat, do toho musí vložit i trochu své energie.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení