Menu

Od roku 2021 vsadí LG a Samsung na nové technologie displejů

10.11.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Od roku 2021 vsadí LG a Samsung na nové technologie displejů

Od roku 2021 vsadí LG a Samsung na nové technologie displejů | foto: TCL

Momentálně na trhu dominují televizory s technologií LCD. To by mohlo vydržet i v roce 2021. Přesto by výrobci LG a Samsung mohli u svých vlajkových modelů upgradovat na technologii mini LED.

Mini LED se snadno zaměňuje za mikro LED. Zatímco technologie mikro LED používá pixely, které jsou samy o sobě zdrojem světla a je proto více srovnatelná s OLED, mini LED jednoduše znamená určitý typ podsvícení pozadí u klasických LCD panelů. Vzhledem k tomu, že produkce mikro LED je v současné době stále příliš nákladná na výrobu a proto pro cílovou skupinu soukromých zákazníků jen těžce dostupná, používá se nyní mini LED jako přechodný krok.

Výrobce LG plánuje v roce 2021 integrovat technologii mini LED do svých špičkových modelů NanoCell. Každopádně i nadále se chce soustředit především na své displeje OLED. U Samsungu to vypadá jinak. Výrobce chce mini LED pravděpodobně použít pro své stávající displeje QLED. Televizní divize společnosti odmítla širší nasazení QD-OLED. Zdá se tedy, že Samsung bude displeje s technologií kvantových bodů dodávat pouze externím partnerům.

Mini LED má výhody při využití funkce místního stmívání (Local Dimming), protože umožňuje při aplikaci použít více zón. Výsledkem je větší kvalita obrazu a lepší produkce HDR, protože jasné oblasti tolik netrpí na kvalitě. Samozřejmě se to nedá srovnávat s OLED, hlavně pokud jde o kontrast a podání černé, ale můžete dosáhnout vyššího jasu. Samsung si už zajistil dodávky potřebných součástí od dvou společností: Seoul Viosys a PlayNitride.

Zvyšující se poptávka po mini LED

lg-samsung1

Analytici očekávají zvýšení poptávky po technologii mini LED. | Zdroj: Samsung

Pro rok 2021 analytici konzultační firmy TrendForce očekávají dodávky v objemu 4,4 milionu televizorů s technologií mini LED. Z toho by dva miliony měly mít logo Samsung. Mini LED televizory by v roce 2021 mohly používat u jednoho televizoru osm až třicet tisíc mini LED čipů. Pro lepší představu: v současné době je na konvenčních LCD displejích přibližně 50 LED čipů.

Kromě LG a Samsungu se chystá používat mini LED technologii i Apple, a to pro své iPady a MacBooky. Kromě nich se v této oblasti prosadil i výrobce TCL, který už mini LED televizory nabízí.

mohlo by vás také zajímat: samsung chce upevnit svou pozici v oblasti technologie QLED

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení