Menu

Odbavení přes mobil

23.06.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
nová služba na letišti

Odbavení přes mobil

Letiště Praha zavedlo novinku - systém, který aerolinkám umožní, aby se jejich cestující odbavili prostřednictvím mobilního telefonu nebo PDA zařízení. Jako první rozšířila své služby o odbavení přes mobil letecká skupina Air France KLM. Od 26. června se pasažéři směřující do Amsterdamu dostanou do letadel s palubní vstupenkou na displeji telefonu. Jediným papírovým dokladem nezbytným pro vstup na palubu letadla tak zůstává osobní průkaz totožnosti. Další linkou skupiny, na které bude nová služba zavedena, je spoj do Paříže letecké společnosti Air France.

Jak takové odbavení přes mobil funguje? Pro využití služby je nutné mít telefon s internetovým prohlížečem. Cestující se přihlásí k odbavení pomocí webových stránek http://mobile.airfrance.com nebo http://klm.com. Po vyplnění všech potřebných údajů obdrží elektronickou palubní vstupenku s bezpečnostním čárovým kódem přímo do svého mobilního telefonu ve formě SMS, MMS nebo e-mailu. Pasažéři se mohou odbavit a vybrat si své sedadlo od 30 hodin do 30 minut před uzavřením odbavení.

Elektronická palubní vstupenka obsahuje veškeré písemné informace uvedené na klasické palubní vstupence (čas nástupu do letadla, číslo odletového východu, čas odletu, cestovní třída a číslo sedadla). Cestující se zavazadly mohou využít přepážek "Baggage drop-off",. U bezpečnostní kontroly a u odletového východu se cestující prokáže čárovým kódem z SMS / MMS / emailu v jejich telefonu. Elektronická (mobilní) palubní vstupenka může být předložena v letištních halách i bezcelních obchodech na Letišti Praha.

Stejně jako u elektronických letenek jsou rezervační údaje cestujících v rezervačním systému i nadále přístupné. Pokud telefon cestujícího nefunguje nebo pokud se mu například vybije baterie, může si svou palubní vstupenku vytisknout v samoobslužném kiosku nebo o vytištění požádat zástupce letecké společnosti.

Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) by odbavení pomocí čárových kódů mělo být zavedeno u všech leteckých společností do konce roku 2010.

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení