Menu

Plnobarevný 3D tisk s přesnou geometrií pro průmysl

20.09.2018 13:27 | Aleš Přistál + Přidat komentář
Plnobarevný 3D tisk s přesnou geometrií pro průmysl

Plnobarevný 3D tisk s přesnou geometrií pro průmysl | foto: CHIP

Barva jako indikátor opotřebení, barva jako unikátní identifikace výrobku nebo připravované elektrovodivé díly. Vysoce odolné, levné a zároveň plnobarevné součástky.

HP rozšířilo své portfolio 3D tiskáren o nové modely HP Jet Fusion 300 / 500, které by měly začít putovat ke koncovým zákazníkům v první polovině příštího roku. Jedná se o první technologii 3D tisku, která umožňuje výrobu černých, bílých, ale i plnobarevných funkčních dílů pro průmyslové využití s kontrolou na úrovni jednotlivých voxelů a navíc za zlomek času ve srovnání s jinými řešeními. V závislosti na konkrétní konfiguraci a barevné variantě jsou tyto 3D tiskárny k dostání od 50 tisíc dolarů.

Technologie Multi Jet Fusion se tak bude moci dostat do rukou i malým a středním vývojářským týmům, návrhářským firmám, podnikatelům, univerzitám nebo výzkumným institucím. Nové modely doplnily původní nabídku průmyslových tiskáren HP Jet Fusion 3200/4200/4210.

Barevný 3D tisk ve výrobě může mít různá využití, například jako výstraha při opotřebení dílů, skryté označování dílů proti falšování, vytváření složitých elektrických obvodů uvnitř dílů a podobně. Protože technologie HP umožňuje kontrolu nad 3D tiskem na úrovni jednotlivých voxelů, lze díky ní navrhovat a vyrábět dříve nemyslitelné díly – nyní poprvé i v plnobarevné podobě. Podporuje přitom tři hlavní barevné formáty (OBJ, VRML a 3MF), čímž odpadá nepohodlná konverze souborů a případné poškození dat. Kromě toho mají nové modely velmi kompaktní konstrukci a jako první na světě také integrovaný automatizovaný systém zpracování materiálů, díky kterému mohou fungovat samostatněji, jednodušeji a výrazně tím zlepšit efektivitu výroby.

3d-tisk-srdce(1)

Vše se odehrává uvnitř jednoho zařízení – po vytištění dílu dojde k vychlazení, automatickému odstranění přebytečného stavebního materiálu, jeho recyklaci (80% opětovně využito) a následnému promíchání s čerstvým materiálem (20% nového materiálu) pro přípravu další tiskové úlohy. Zařízení je tak znatelně méně náročné na obsluhu a může být umístěné v kancelářském prostředí.

Řada 3D tiskáren HP Jet Fusion 300 / 500 zahrnuje:

  • HP Jet Fusion 340 (černo-bílá) / 380 (barevná): určená pro zákazníky, kteří potřebují tisknout menší díly nebo menší série dílů.
  • HP Jet Fusion 540 (černo-bílá) / 580 (barevná): určená pro náročnější zákazníky, kteří potřebují tisknout větší díly nebo mají větší požadavky na výrobu.

Materiály

3D tiskárny HP Jet Fusion 300 / 500 využívají nový material, tzv. HP 3D High Reusability CB PA 12. Díly z tohoto materiálu mají podobné mechanické vlastnosti jako materiál HP 3D High Reusability PA 12 z dalších průmyslových řešení HP. Na trhu sice je několik dalších 3D tiskáren, které tisknou barevně. Výtisky jsou však křehké nebo se deformují při vyšších teplotách. Jejich využití je tak pouze v prototypování. Materiál využívaný technologií HP Jet Fusion se naopak běžně používá v průmyslové výrobě a vyznačuje se vysokou mechanickou a teplotní odolností. Tiskne rychle při dostupných nákladech a hlavně geometricky přesné díly. HP zároveň těží ze své otevřené platformy pro vývoj materiálů a jejich využití, díky kterému se bude dále snažit rozšiřovat ekosystém materiálů a tlačit cenu 3D tisku ještě níže.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení