Menu

Počítačová kriminalita o Vánocích

04.12.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Internetová mafie má na Vánoce žně

Počítačová kriminalita o Vánocích

Koncem roku předvídají odborníci nárůst počtu webových hrozeb, takže uděláte dobře, když se na ně včas připravíte. Od pondělí 3. prosince se dá očekávat zvýšený provoz ve webových obchodech a po celém internetu, protože spotřebitelé začnou nakupovat své vánoční dárky. A po měsících příprav budou mít své žně i kyberzločinci.

Online nakupující prohledávají internet pomocí oblíbených vyhledávačů, do nichž zadávají obvyklé fráze jako „vánoční dárky“, „vánoční nakupování“ apod. Ve výsledcích se ovšem mohou na prvních místech objevit odkazy, které povedou přímo na škodlivé stránky obsahující mnoho různých druhů malwaru.

Na vánoční sezónu se kyberzločinci připravují už od září a snaží se různými způsoby zlepšit pozice svých škodlivých stránek ve vyhledávačích. Používají k tomu metody jako ‚komentovaný spam‘ a ‚blogovací spam,‘“ řekl Raimund Genes, CTO společnosti Trend Micro. „Pokud nakupující takovou stránku navštíví a infikuje svůj počítač malwarem, pak během nakupování v e-shopech může tento malware zaznamenat a odeslat údaje o kreditní kartě nakupujícího. Pro kyberzločince to je v tomto období vítaná příležitost k nezákonnému obohacení.

Tyto hrozby pocházejí od různých zdrojů, jedním z nich jsou lidé napojení na tzv. Ruskou obchodní síť RBN (Russian Business Network).Na takových škodlivých stránkách je často umístěný software IFRAME, který umožňuje přesměrování uživatele a instalaci dalšího malwaru do postiženého systému.Koncem roku předvídají odborníci nárůst počtu webových hrozeb, takže uděláte dobře, když se na ně včas připravíte.

Komentář redakce:  Je to stále stejná  písnička dokola. Ubránit se před internetovou mafií je těžší a těžší. Je třeba dodržovat základní bezpečnostní zásady - nenavštěvovat nebezečné a pochybné stránky, používat firewall, antivir a antispyware, záplatovat operační systém a hlvně používat zdravý rozum - nikdo vám nedá nic zdarma, i když si nainstalujete ActiveX prvek, který se stane zdrojem útoku.

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení