Menu

Pozor na soutěže Zoo Praha! V Česku řádí nová podvodná stránka

21.05.2023 09:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na soutěže Zoo Praha! V Česku řádí nová podvodná stránka

Pozor na soutěže Zoo Praha! V Česku řádí nová podvodná stránka | foto: Mikhail Nilov / Pexels

Internetoví podvodníci a šmejdi už pomalu neví, jak obalamutit lidi. Nový podvod se zaměřuje na pražskou zoologickou zahradu a láká na výhru 4 volných vstupenek. Soutěž je však nebezpečná, varuje skutečná Zoo Praha.

Na Facebooku se objevil profil jménem Zoo Praha a odkazující na přezdívku @PrahaZooOff. Účet využívá logo i obrazové materiály pražské Zoo, jde však o podvod a falešnou stránku. Odpovídá tomu i popularita stránky: hodnocení 1,1 hvězdičky a 63 recenzí, pouze 3126 lidí tuto stránku sleduje.

Falešný profil Zoo Praha

Opravdový profil Zoo Praha, který mimochodem sleduje skoro 300 tisíc lidí, reagoval na tuto podvodnou stránku následovně: „Chceme vás znovu upozornit, že na Facebooku stále existuje podvodná stránka, která parazituje na Zoo Praha. Využívá stejný název, mírně upravené logo i některé naše fotografie a texty. Celou situaci řešíme s policií a varujeme vás zejména před účastí v soutěži, kterou tato stránka inzeruje.“

Fejkový profil skutečně vypsal soutěž, konkrétně o 4 vstupenky. Pro zapojení do soutěže stačí zanechat komentář pod příspěvkem (bohužel, v době psaní článku jich tam bylo již 21 tisíc).

Šmejdi pak zájemci o výhru pošlou registrační odkaz, u kterého by však měl každý zpozornět. S největší pravděpodobností jde o phishingový útok, který se vám snaží ukrást data. Může jít o kontaktní údaje, telefonní číslo, e-mailovou adresu, je ale dost dobře možné, že se vám podvodníci budou snažit ukrást i informace o platební kartě či údaje k přihlášení do internetového bankovnictví.

Na žádné takové výzvy nereagujte, riskujete ztrátu vašich osobních dat či cenných úspor. Doporučujeme falešnou stránku na Facebooku nahlásit jako podvod a řídit se jen skutečnou facebookovou stránkou pražské zoo, kterou naleznete pod přezdívkou @zoopraha.

Zdroj: Facebook Zoo Praha

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Facebook?

    Dneska ještě někdo hledá informace na Facebooku? Já už tam asi pět let nebyl. Informace, soutěže a podobně vždy hledám na oficiálních stránkách dané organizace, tam si mohu zkontrolovat certifikát. Na Facebooku si nemohu zkontrolovat nic, řídit se podle počtu sledujících odmítám ;-)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení