Menu

Pozor na webkamery: zločinci vás sledují během intimních chvílí, varují experti

18.05.2023 16:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na webkamery: zločinci vás sledují během intimních chvílí, varují experti

Pozor na webkamery: zločinci vás sledují během intimních chvílí, varují experti | foto: Dainis Graveris / Unsplash

V době covidových lockdownů byla webkamera velmi užitečný nástroj – mohli jste díky ní schůzovat s kolegy, vaše děti se mohly účastnit virtuálního vyučování. Jenomže webkamery jsou i velmi častým terčem kyberzločinců.

Pokud používáte integrovanou webkameru ve vašem laptopu, monitoru nebo mobilním telefonu, měli byste být z obliga. Tyto integrované kamerky totiž mají bezpečnostní opatření, takže uživatel prakticky vždy ví, že kamera je aktivní (Android i iOS nabízí v nejnovější verzi indikaci v podobě oranžových a zelených puntíků).

Webkamera a narušení soukromí

Nebezpečí však mohou představovat přídavné webkamery a obecné nazírání na bezpečnost v kyberprostoru. Benjamin Netter, šéf kyberbezpečnostní firmy Riot, řekl pro portál Daily Star toto: „Jsem hluboce přesvědčen, že kultura kybernetické bezpečnosti je dosti hrozná, protože je většinu času podceňována.“

Jiný bezpečnostní expert, John Price ze společnosti Subrosa, varuje před zastaralým softwarem i hardwarem. „Zařízení se zastaralým softwarem nebo známými bezpečnostními zranitelnostmi mohou být náchylnější k napadení,“ prohlásil.

A to už se dostáváme k riziku webkamer. Price dále varuje před softwarem, který si můžeme do počítače stáhnout sami a hackeři jen díky neopatrnému chování uživatele získají přístup k vaší webkameře. Modelový příklad: stáhnete si bezplatný software z internetu, jde například o videohru, ta však po nainstalování požaduje přístup k webové kameře. Na první pohled banální vyskakovací okno – doporučujeme se ale zamyslet nad tím, k čemu asi bude videohře přístup k webkameře?

„Hacker s přístupem k webové kameře nebo kameře telefonu může potenciálně sledovat a nahrávat soukromé aktivity bez vědomí nebo souhlasu dotyčné osoby, což představuje závažné narušení soukromí. A kromě toho mohou být kompromitované záběry zneužity i nekalým způsobem, například pro vyhrožování,“ sdělil médiím bezpečnostní expert Price.

Zdroj: Daily Star

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Samolepka?

    Myslím že u většiny českých domácností by to bylo spíše za trest :D ale dnešní ntb mají jednak soupatko na zakrytí a případně stačí nálepka.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení