Menu

Procesor Intel Core třetí generace

24.04.2012 09:21 | Redakce Chip + Přidat komentář
Procesor vyvíjený pod kódovým označením Ivy Bridge je tu. Hlavní změnou oproti předchozí generaci je inovovaná výrobní technologie – Intel nové procesory vyrábí 22nanometrovou technologií, která umožnila zvýšit rychlost a snížit spotřebu.

Společnost Intel představila čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core. Oproti předchozí generaci nabízejí výrazný nárůst výpočetního i grafického výkonu. Dodávají v provedení pro výkonné stolní počítače, mobilní zařízení i ve verzi AIO. Jsou to vůbec první čipy na světě, které byly vyrobeny za použití 22nm technologie s 3D tri-Gate tranzistory.
Výkon mikroprocesoru vzrostl podle Intelu až o 20 procent, grafický výkon je až dvojnásobný. V příštích měsících budou na trh uvedeny další verze třetí generace procesorů Intel Core. Počítá se s jejich nasazením především do ultrabooků.

3D tri-Gate tranzistory

Výkonnostní nárůst, jímž se vyznačují nové procesory, je možný především díky trojrozměrné struktuře nových tranzistorů. Až dodnes počítače, servery a další zařízení používaly výhradně dvourozměrných plochých tranzistorů. Rozšíření tranzistoru o třetí rozměr umožnilo zvýšit jejich hustotu a vtěsnat to každého čtverečního milimetru nových procesorů více funkcí. Pokud se chcete podívat, jak to uvnitř procesoru Ivy Bridge vypadá, můžete ZDE.

 

Grafika a další funkce

Třetí generace procesoru Intel Core s grafikou Intel HD Graphics 4000 nabízí ve srovnání s procesorem předchozí generace a grafikou HD 3000 až dvojnásobný výkon v trojrozměrné grafice, což ocení zejména milovníci počítačových her. Intel HD Graphics 4000 podporuje Microsoft DirectX 11, Open GL 3.1 a OpenCL 1.1.
Procesory Intel Core třetí generace nabízejí též nové funkce zabezpečení včetně Intel Secure Key a Intel OS Guard. Slouží k lepšímu zabezpečení osobních dat a identity. Intel Secure Key sestává z náhodného generátoru čísel, který vytváří náhodné číselné kombinace a těmi posiluje šifrovací algoritmy. Intel OS Guard je zase účinnou obranou proti přímým útokům, při nichž hacker vzdáleně převezme kontrolu nad cizím systémem.
Nové čipové sady (z řady Intel 7 Series) pro procesory Ivy Bridge také konečně podporují rozhraní USB 3.0 (čtyři porty). Díky rychlejší grafice a nové čipové sadě bude možné k počítačům založeným na Intelu připojit 3D displeje. Ovšem procesory IvyBridge bude možné vložit i do starších základních desek s čipovou sadou Series 6 (po upgradu firmwaru a BIOSu).

Výsledky prvních testů

Měli jsme možnost vyzkoušet prvního zástupce nové generace procesorů Intel Core (Ivy Bridge), konkrétně model Intel Core i7-3770K. Jde o čtyřjádrový procesor (s podporou HT) s frekvencí 3,5 GHz (maximum je 3,9 GHz). Porovnali jsme ho se starším procesorem (Sandy Bridge) Core i7-2700K, který má stejnou frekvenci i počet jader.  Liší se tedy v podstatě jen novou výrobní technologií a lepší grafikou.
Co se týká spotřeby, maximální TDP procesoru Intel Core i7-3770K je 77 W, zatímco Core i7-2700K potřebuje 95 W. Už zde je výhoda nové výrobní technologie viditelná. Výsledky testů najdete v obrázcích. Největší rozdíly jsme zaznamenali u grafických testů. Zatímco starší procesor Core i7-2700K s grafikou HD 3000 dosáhl v testu 3DMark Vantage (DirectX 10) 2192 bodů, procesor Core i7-3770K (HD 4000) 4005 bodů – tedy téměř dvojnásobek. Praktické testy už tak velký rozdíl neukázaly - Resident-Evil-5-Benchmark (1280 x 1024 bodů) 39 fps u Core i7-3770K a 29 fps u Core i7-2700K, tedy o 10 fps víc.
Pro procesoru IvyBridge by měl v příštím roce následovat procesor Haswell s novou architekturou.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení