Menu

PS5: Sony má špatné zprávy pro hráče

14.05.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
PS5: Sony má špatné zprávy pro hráče

PS5: Sony má špatné zprávy pro hráče | foto: Tamara Bitter/Unsplash

Společnost Sony oznámila, že v nadcházejících měsících bude pravděpodobně obtížné sehnat PlayStation5. Celosvětový nedostatek komponent omezuje výrobu. Projeví se to v mnoha oblastech i v průběhu příštího roku.

Nejnovější verze herní konzole PlayStation 5 od Sony se doposud prodalo 7,8 milionu kusů. Do konce fiskálního roku by to mělo být nejméně 14,8 milionu. Podle agentury Bloomberg by se tak prodeje pohybovaly přibližně na stejné úrovni, jako v případě PlayStation 4. Té se doposud prodalo celkem 115,9 milionu kusů.

Důvody pro špatnou dostupnost konzole jsou v zásadě dva. Je to vysoká poptávka, která navíc přichází v době, kdy je celosvětový nedostatek komponent. Patří k nim i v současnosti nedostatkové polovodiče, které jsou k výrobě konzolí potřebné. Podle nepotvrzených vyjádření společnost Sony předpokládá, že poptávka zůstane vysoká a že by ji nebylo možné zcela uspokojit ani při výrazně zvýšené výrobě.

PS5: zisky Sony zůstávají pod očekáváním

ps5

Očekává se, že i v příštím roce budou prodejci bojovat s nedostatkem konzolí na trhu. | Zdroj: JESHOOTS.COM/Unsplash

Navzdory vysoké poptávce se společnosti Sony nepodařilo naplnit očekávání, a tak byly zisky nižší, než se původně očekávalo. V reakci na to společnost plánuje odkoupit zpět vlastní akcie v hodnotě až 200 miliard jenů (1,8 miliardy USD). Od zveřejnění těchto údajů 28. dubna klesly akcie společnosti Sony přibližně o osm procent.

Finanční ředitel společnosti Sony, Hiroki Totoki, vyzval k co nejrychlejšímu zvýšení výroby. Uvedl, že neočekává, že by poptávka klesla s koncem pandemie Corony. Na druhou stranu poukázal na vysoké prodeje PlayStation 4 a dobrou pověst společnosti Sony, které se těší u svých zákazníků.

Registrace a nákupy her v síti PlayStation Network jdou dolů

Navzdory optimistické předpovědi finančního ředitele Sony je už nyní patrný i pokles počtu aktivních hráčů. Podle údajů společnosti bylo v síti PlayStation Network za období prvního čtvrtletí letošního roku 109 milionů aktivních hráčů. To je výrazný pokles oproti 114 milionům v předchozím čtvrtletí. Počet prodaných her se v tomto období také snížil.

Sony ale není jedinou firmou, která má problémy s výrobou. Minulý týden varovalo i Nintendo, že nedostatek komponent může zpomalit výrobu. Oficiálně společnost hovoří o letošním prodejním cíli v objemu přibližně 25,5 milionů konzolí, což je o něco méně, než loni. Podle interních informací jsou ale ambice výrobce vyšší a chtěl by dosáhnout úrovně alespoň 28 až 29 milionů kusů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení