Menu

Řešení jako AVG LinkScanner

11.11.2009 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Kritická slabina sociálních sítí

Kritická slabina sociálních sítí

Zkracování internetových odkazů, zejména pro komunikaci na sociálních sítích, umožňuje zamaskovat nebezpečné stránky se škodlivým kódem. Jejich přítomnost dokáže odhalit bezpečnostní nástroj AVG LinkScanner (www.linkscanner.avg.com). Cíl každého linku testuje v reálném čase a nespoléhá na databáze, mnohdy zastaralé již ve chvíli publikování. Dnešní hrozby se totiž většinou přesunují z místa na místo v čase kratším než 24 hodin. Služby zkracující linky umožňují vtěsnat odkazy do 140 znaků jedné zprávy na Twitteru či zkrátit těžko zapamatovatelnou adresu. Stávají se tak stále populárnějšími. Obdobných služeb existuje celá řada a některé jsou přímo součástí klientských twitterových aplikací nebo jiných sociálních sítí.

„Problémem zkrácených URL je, že většinou ani vzdáleně nepřipomínají původní adresu. Uživatel proto nikdy neví, kam jej nasměrují. Lidé se sice chtějí dostat na konkrétní stránku, ale zneužít takový link
k odkazu na skrytý škodlivý kód je velmi jednoduché,"
vysvětluje ředitel výzkumu společnosti AVG Technologies Roger Thompson.

„Nakažené" internetové stránky jsou nejnovějším způsobem přenosu malwaru do počítačů. Cílem útoků je nejčastěji krádež citlivých osobních informací nebo dat, případně zapojení pracovní stanice do sítě ovládané z vnějšího prostředí (botnet). Počítač mohou uživatelé nakazit pouhým kliknutím na odkaz, prohlédnutím obrázku, a někdy dokonce stačí pouze přejet myší přes banner. Útočníci hrozby obvykle nechávají na webové stránce méně než jeden den a poté je přesunují jinam. Snaží se tím co nejvíce snížit pravděpodobnost odhalení.

„LinkScanner je jediný bezpečnostní nástroj schopný detekovat ukrytou hrozbu za zkrácenou URL," pokračuje Thompson. „Pouze LinkScanner zastaví nebezpečný pokus o otevření webové stránky dříve, než je pozdě." AVG LinkScanner je k dispozici zdarma na adrese www.linkscanner.avg.com.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení