Menu

Rozšířená realita u Zlatých stránek

07.01.2010 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
vyhledávání na ulici

Rozšířená realita u Zlatých stránek

Společnost Mediatel představuje jako první na trhu katalogových vyhledávačů aplikaci pro mobilní telefony, která je postavená na technologii rozšířené reality. Informace z databáze Zlatých Stránek se tak přes hledáček fotoaparátu a s využitím GPS telefonu na displeji zobrazí jako výsledky hledání právě v okolí hledajícího a to jako další vrstva reálného obrazu. Uživatelům Zlatých Stránek se tím rozšiřují možnosti, jak mít k dispozici ve správnou chvíli kontakty, které potřebují.

V aplikaci augmented reality, kterou dodává společnosti MEDIATEL firma Layar, lze vyhledávat podle kategorií, jako např. restaurace, obchodní centra, zdravotní zařízení, autoservisy apod., a dále podle jména společnosti nebo osoby. Pokud hledá uživatel například restaurace v nejbližším okolí, vidí skrz fotoaparát na displeji mobilního telefonu přímo označené místo, kde firma sídlí. Ve spodní části displeje najde další praktické informace, jako je telefonní číslo nebo otevírací dobu. Aplikace umožňuje okamžité spojení s vybraným subjektem, ať už po telefonu nebo přes e-mail.

V současné době mohou aplikaci Layar využívat majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android, které jsou vybaveny potřebným hardwarem - GPS, fotoaparát, kompas. Dostupná je zdarma přímo v telefonech a na Android Marketu. V nejbližších dnech si ji budou moci na iTunes stáhnout i majitelé mobilních telefonů iPhone 3GS. Vývoj aplikace pro další mobilní platformy již probíhá, v roce 2010 je plánováno zahájení prodeje minimálně pěti telefonů s přímou podporou této aplikace.

O rozšířené realitě si budete moci přečíst v příštím Chipu.

Vratislav Klega

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení