Menu

Rusko předloží návrh na přesun pravomocí ICANN na OSN

31.12.0999 22:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Rusko předloží návrh na přesun pravomocí ICANN na OSN

Rusko předloží návrh na přesun pravomocí ICANN na OSN | foto: CHIP

Na prosincové konferenci WCIT v Dubaji přednesou zástupci Ruska návrh na přenos klíčových funkcí při správě internetu z organizace ICANN na OSN.

 

Konference WCIT (World Conference on International Communications), pořádaná pod záštitou Mezinárodní telekomunikační unie OSN, bude hostit zástupce vlád i předních telekomunikačních operátorů. Hlavním tématem k diskusi přitom budou směrnice ITR (International Telecommunications Regulations), které od svého vzniku koncem 80. let minulého století nezaznamenaly výraznější změny.

Rusko chce jako jedno z témat jednání prosadit změnu statusu internetu na globální fyzickou infrastrukturu telekomunikací, která je součástí národních infrastruktur jednotlivých členských zemí OSN. Podstatou ruského návrhu je právo každé země na suverénní kontrolu nad internetem na svém území. ICANN by tedy podle tohoto principu mohl ovládat pouze americký internet a nikoli celou globální síť, jako je tomu nyní. To se samozřejmě týká nejen kontroly nad IP prostorem, ale i správy domén nejvyšší úrovně.

Spojené státy i některé další země takový návrh striktně odmítají, s odůvodněním, že by totalitní vlády získaly na svém území ještě vyšší kontrolu nad internetem, než mají dnes. Další námitkou proti přenesení pravomocí ICANN pod OSN je hrozba zpomalení inovací kvůli většímu vlivu jednotlivých států na procesy a rozhodnutí OSN. S ruským návrhem naopak souhlasí například Čína nebo Irán. Podle těchto států by mělo OSN také více hájit národní zájmy jednotlivých zemí na internetu a bojovat proti internetové kriminalitě.

Zdroj: Svět-hostingu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení