Menu

S americkým embargem: jak chce Huawei zachránit své podnikání

23.03.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
S americkým embargem: jak chce Huawei zachránit své podnikání

S americkým embargem: jak chce Huawei zachránit své podnikání | foto: mohamed Hassan/Pixabay

Za účelem větší podpory a rozvoje technologií 5G Huawei plánuje zahájit jednání se společnostmi Apple a Samsung. Za tímto účelem byl nyní poprvé představen licenční model.

Patentově chráněná technologie 5G čínského koncernu Huawei bude v širokém rozsahu předána výrobcům smartphonů. Zástupci společnosti to minulý týden v úterý oznámili v Šen-Čenu. V té souvislosti byl také poprvé představen licenční model.

O možných dohodách výměny a poskytnutí patentů by měly být zahájeny rozhovory mezi čínským koncernem a společnostmi Apple a Samsung. Týká se to i souvisejících poplatků a možných dohod o sdílení a poskytnutí patentově chráněných technologií. V současné době se jedná o poplatcích v řádu 2,50 USD za mobilní telefon, které se mají promítnout v prodejní ceně zařízení. Pokud budou jednání úspěšná, příjmy Huawei za roky 2019 až 2021 by dosáhly výše 1,2 až 1,3 miliardy USD.

Huawei: obchodní válka vede výrobce k přehodnocení strategie

Ke sporům kvůli patentům v oblasti mobilních technologií dochází stále a opakovaně. Ještě před několika lety se přel o licenční poplatky za mobilní technologie Apple s Qualcommem. V polovině roku 2019 se společnosti nakonec dohodly mimosoudně. Podle odhadů tehdy Apple zaplatil Qualcommu přibližně 4,2 miliardy EUR.

Pokud jde o technologii 5G, Huawei vlastní nejvíce patentů na světě. Obchodní válka mezi USA a Čínou přesto přiměla firmu investovat velké finanční prostředky do výzkumu a vývoje, aby si udržela krok bez možnosti přístupu k zahraničním technologiím. V roce 2019 Huawei do tohoto odvětví investovala 17 miliard EUR.

Huawei popírá obvinění USA

huaweilicence

Čínský výrobce se chce ze současné krize zachránit vlastními inovacemi. | Zdroj: THAM YUAN YUAN/Pixabay

Podle hlavního právního poradce koncernu, Songa Liupinga, chce Huawei novým licenčním modelem vytvořit transparentní strukturu nákladů v segmentu mobilních technologií. To by mělo podpořit ostatní společnosti při rozhodování o investicích do 5G a související digitální transformaci.

Zejména USA opakovaně obviňují Huawei z nezákonného využívání duševního vlastnictví západních společností. Francis Gurry, dlouholetý generální ředitel Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) tvrdí, že Huawei je světovým lídrem v oblasti inovací.

Huawei uvádí, že celkem vlastní více než 100 000 aktivních patentů ve více než 40 000 patentových skupinách. V roce 2020 firma přidala 5464 mezinárodních patentových přihlášek, což je dvakrát více, než její nejbližší konkurent Samsung.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení