Menu

Samsung Blue Earth

12.02.2009 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
ekologický mobil

Samsung Blue Earth

Samsung Electronics dnes představil inovativní plně dotykový mobilní telefon napájený sluneční energií "Blue Earth". Spolu s heslem "The Blue Earth Dream: Eco-living with SAMSUNG mobile" (Sen o modré planetě: Ekoživot s mobily Samsung) Samsung znovu potvrdil svůj závazek chránit životní prostředí prostřednictvím ekologických produktů a programů pro zákazníky. Blue Earth bude předveden na Mobile World Congress v Barceloně.

Blue Earth s designem symbolicky připomínajícím lesklý oblázek je první plně dotykový mobil se solárním napájením. Solární panel umístěný na zadní straně telefonu je schopen dodat dostatek energie pro všechny hovory.

Blue Earth je vyroben z recyklovaného plastu s označením PCM, který je extrahován z plastových lahví a pomáhá snižovat spotřebu pohonných hmot a emise uhlíku při výrobě. Mobil ani nabíječka neobsahují škodlivé látky jako berylium, ftaláty a bromované retardátory hoření.

Nejnovější ekologický produkt Blue Earth je vybaven unikátním uživatelským rozhraním, které je navrženo tak, aby přitahovalo pozornost k ochraně našeho křehkého životního prostředí. Jas displeje, délka podsvícení a Bluetooth lze snadno nastavit do energeticky úsporného módu - stačí pouze jedno kliknutí. Krokoměr vám umožní sledovat počet kroků a spočítat, o kolik se snížili emise CO2 ve srovnání s použitím motorového vozidla. Pro snazší představu jsou tyto hodnoty převáděny na počet stromů, které byly díky tomu zachráněny.

Obal Blue Earth je navržen tak, aby byl malý a lehký, z recyklovaného papíru. Obsahuje úspornou nabíječku, která spotřebovává v pohotovostním režimu pouhých 0,03 W. Samsung, který je součástí pilotního programu Voluntary Agreement of European Commission IPP (Integrated Product Policy) souhlasil s hodnocením spotřeby energie nabíječek.

Komentář redakce: Ekologie je sice teď ve stínu světové ekonomické krize, velcí výrobci se však i nadále budou hnát za čísly, kdo dokáže uspořit více CO2. Na druhou stranu je však třeba přistupovat k otázce ekologie pragmaticky: kolik energie se spotřebuje při přepravě několika tisíců tun mobilů z Koreje do Evropy? Nebylo by ekologičtější vystavět továrnu právě tady? Výrobce se chlubí, že mobil je vyroben z recyklovaného plastu - to je jistě chvályhodné, na druhou stranu největší ekologickou zátěží u všech mobilů je baterie obsahující těžké kovy a také displej vytvořený z tekutých krystalů. Co udělal výrobce zde pro ekologii? A z jakých materiálů jsou vlastně vyrobeny solární panely, které mobil dobíjejí? Jistě to nic ekologického nebude - a to jak z hlediska výroby, tak z hlediska následné ekologické likvidace.

Chip zcela samozřejmě podporuje ekologii a „sen o modré planetě", jak svou strategii označuje Samsung, je zřejmě snem každého moderního člověka. Na druhou stranu se nenechejme opít rohlíkem, že mobil vyrobený z recyklovaného plastu, který umí snížit podsvícení displeje, je hned ekologický. Jistě si dokážeme představit, že si jej koupí ministr životního prostředí a pomůže tím ekologii mnohem více, než když si pořídil hybridní automobil s ekologicky neodbouratelnými akumulátory, aby byl ovšem mobil skutečně ekologický, čekali bychom mnohem více. I tak je však třeba Samsung pochválit za první vlaštovku. Věříme, že během pár let dokáže vyprodukovat skutečně ekologický mobil, před kterým smekneme klobouk.

Vratislav Klega

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení