Menu

Satelitní systém Galileo pomáhá rozvíjet mobilitu

24.05.2017 11:44 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Satelitní systém Galileo pomáhá rozvíjet mobilitu

Satelitní systém Galileo pomáhá rozvíjet mobilitu | foto: CHIP

Barcelonská služba MOTIT využívá evropský navigační systém Galileo pro svůj systém sdílení elektrických skútrů. Důvodem je vyšší přesnost Galilea. 

Průkopnická barcelonská služba MOTIT, jež umožňuje uživatelům sdílet elektrické skútry tím způsobem, že si je mohou vypůjčit a po jízdě zase zanechat k dispozici dalším uživatelům ve městě kdykoliv a kdekoliv, potřebovala přesnější lokalizační řešení. Obrátila se proto na Agenturu pro evropský GNSS (GSA) a na evropský navigační systém Galileo. Při zavádění služby MOTIT se totiž ukázalo, že ve skútrech zabudované přijímače signálu systému GPS (Global Positioning System) neposkytují dostatečnou přesnost, která je v podmínkách úzkých barcelonských uliček mezi vysokými domy stěžejní. Bez přesné lokalizace by uživatelé služby nebyli schopni objednaný skútr snadno najít.

rfl4723a-nahled

Španělský řešitelský tým se obrátil právě na GSA, která v rámci projektu Horizon 2020 G-MOTIT využila své znalosti trhu s GNSS a finančně podpořila návrh a vývoj zařízení využívající vlastní evropský navigační systém Galileo. Díky tomu se výrazně zvýšila přesnost lokalizace a tím také dostupnost a spolehlivost služby MOTIT. Uživatel MOTIT tedy už nemusí hledat nejbližší stojany, skútr může nechat úplně kdekoliv, kde se mu to hodí. Jakmile ho někde zanechá, je skútr dostupný pro vyzvednutí jakémukoliv dalšímu uživateli služby MOTIT, který se potřebuje svézt.

V rámci společného projektu G-MOTIT je v současné době vybaveno dvacet skútrů služby MOTIT přijímači, které umožňují přijímat navigační signály systému Galileo. Díky tomu je lokalizace skútrů přesnější a uživatelé si mohou skútr pro jízdu rychle zarezervovat a pak jej velice snadno najít. V současné době je technologie G-MOTIT v testovací fázi a zkouší se v kombinaci s dalšími podobnými službami, jako je například sdílení elektrických jízdních kol a jiných vozidel. Lokalizační řešení s podporou systému GALILEO je tedy nyní komerčně dostupné pro všechny a je zvláště vhodné pro služby sdílení vozidel, sdílení jízdních kol nebo například mikrotransitní služby.

rfl3755a-nahled

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení