Menu

Šifrování USB klíčenek prolomeno

08.06.2010 18:22 | Redakce Chip + Přidat komentář
Česká společnost Datarecovery, zabývající se obnovou a záchranou dat, našla způsob, jak překonat vnitřní šifrování, které používají některé USB flash disky. Záchrana dat je tak nyní možná i z šifrovaných USB klíčenek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o horkou novinku, jejíž podrobnosti si firma logicky bude chtít chránit, uvádíme zatím pouze informace, které obsahuje tisková zpráva, ale zároveň se snažíme zjistit co nejvíce informací, o kterých vás budeme informovat jak na on-line stránkách, tak (pokud se firma rozhodne odhalit více detailů) na stránkách tištěného Chipu. Vzhledem k malému množství informací tedy uvádíme tiskovou zprávu v původním znění.

 „Prolomení šifrování USB flash disků je výsledkem našeho vlastního výzkumu. V tuto chvíli jsme pravděpodobně jedinou firmou na světě, která něco podobného umí,“ vysvětluje Petr Kavan, ředitel společnosti Datarecovery, a dodává: „Podle našich zkušeností mají uživatelé na flash discích velmi často důležitá data, protože klíčenky s oblibou používají na přenášení práce či běžné zálohování. Pokoření vnitřního kryptování flash disků nám umožňuje zachránit data prakticky z jakéhokoli média, které k nám lidé přinesou.“

Šifrování je standardní vlastností některých USB flash disků (např. Kingston, řada DataTraveler). Přestože jste nic neaktivovali, disk automaticky data při zápisu v zájmu vaší bezpečnosti šifruje. V případě poruchy či poškození klíčenky bylo až do této chvíle nemožné data z disku získat.

Závady a následné „resuscitace“ dat z flash médií jsou mnohem častější, než by se mohlo zdát. Když pomineme běžné opotřebení, které je pro flash disky příznačné (mají omezený počet zápisů), pak bychom mohli sestavit „hitparádu“ nejčastějších nehod:

1.      Odpojování flash médií od počítače během zápisu.

2.      Vykopnutí a rozlomení USB flash disku (velmi časté, když máte počítač pod stolem).

3.      Polití USB flash disku kávou nebo jinou tekutinou.

4.      Výpadky nebo přepětí elektrické energie.

5.      A do statistiky se probojovali také domácí mazlíčci: s USB klíčenkami si rádi hrají.

Datarecovery je ryze českou firmou a její odborníci se záchranou dat zabývají již od roku 1991. Působí v České republice, Německu, Maďarsku a na Slovensku, její služby ale využívají zákazníci z celé Evropy. Datarecovery disponuje rozsáhlým know-how a především prvotřídně vybavenou laboratoří, která je jediná svého druhu ve střední Evropě.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení