Menu

Skype a Logitech: Kvalitní video

30.10.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Skype nabízí video ve vysoké kvalitě.

Skype a Logitech: Kvalitní video

Zcela nový Skype verze 3.6 nabízí podstatnou novinku – přenáší video v rozlišení VGA (640 x 480 pixelů) rychlostí 30 snímků za sekundu. Podmínky jsou však přísné.

  Tímto symbolem je označováno High Quality video.

Dual core a broadband

Prvním limitem je hardware: Plnou kvalitu nabídne Skype jen s nejnovějšími webkamerami Logitech. Kromě toho nezprovozníte službu s jiným, než dvoujádrovým procesorem. To je logické – jedno jádro se stará o samotný hovor, druhé pak přepočítává video, jehož výpočet je obzvláště náročný. Jedno jádro by nestíhalo v reálném čase oba náročné procesy.

Druhým limitem je rychlost internetu. Video v tomto rozlišení a o tak vysoké rychlosti zabere značnou část pásma – přesněji 384 kb/s. Na většině českých linek je tato rychlost „na uploadu“ jen těžko dosažitelná. Na vině je ADSL, které sice nabízí rychlost 512 kb/s, je však třeba počítat s agregací, která je v nejlepším případě 1:40! Problém bude i na drahých připojeních s uploadem 1 Mb/s. O moc lépe na tom není ani UPC – základní tarif UPC Easy má totiž jen 256 kb/s. Bezdrátové sítě Wi-Fi pak zase nejsou pro telefonování vhodné.

Jen pro Logitech

Skype na vývoji pracoval se známým producentem PC příslušenství, společností Logitech. Proto je „High Quality Video“ k dispozici jen s těmito webkamerami. Konkrétně se jedná o modely Logitech QuickCam Pro 9000, Logitech QuickCam Pro for Notebooks a Logitech QuickCam Spere AF. Všechny kamery jsou vybaveny objektivy Carl Weiss a mají automatické ostření. Důvodem je, že ovladače kamer jsou již přímo optimalizovány pro Skype. A to až v posledních verzích – pro plnou kvalitu je nutné mít ovladače Logitech QuickCam 11.5.

Jak nový Skype, tak ovladače si můžete stáhnout pod článkem. V obou případech se jedná o betaverze, jsou však zcela funkční.

Komentář redakce: Kvalita videa je skutečně výborná. Svůj díl na tom nesou i extrémně kvalitní (a drahé) kamery od Logitechu. Při hovoru s protistranou není problém vidět jednotlivé vlasy. Pokud však nemáte velmi kvalitní připojení k internetu, na tuto funkci raději zapomeňte. I na kvalitních linkách je problém udržet plnou kvalitu – tedy 640 x 480 @ 30 fps.

 

  Jen na velmi kvalitních linkách je možné dosáhnout plné kvality. Při plné kvalitě má video rozlišení 640x480 bodů a je vysíláno 30x za sekundu. Takové video však zabírá 384 kb/s a pořádně dokáže vytížit CPU počítače.

Další informace: http://www.skype.com/intl/cs/download/features/highqualityvideo  

Vratislav Klega 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení