Menu

Smutná zpráva: směrnice Evropské unie ukončuje život serveru Hellspy

09.03.2023 11:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Smutná zpráva: směrnice Evropské unie ukončuje život serveru Hellspy

Smutná zpráva: směrnice Evropské unie ukončuje život serveru Hellspy | foto: rawpixel.com / Freepik

Kdo by neznal Hellspy, české internetové úložiště, kam si spousta lidí ukládala vlastní fotky a videa z dovolené, ale mnoho lidí tam také chodilo na pirátské kopie filmů, hudby a podobně. Tak právě Hellspy k 1. dubnu oficiálně skončí.

Provozovatelé internetového serveru musí reagovat na novelu autorského zákona podle směrnice Evropské unie o autorském právu. Podle té je provozovatel webu zodpovědný za to, jaký obsah tam uživatelé sami nahrávají.

Kupříkladu server Ulož.to reagoval již v minulosti a namísto svého proprietárního vyhledávače nasadil na web čtyři jiné – Google, Seznam, Bing nebo islandské Gozo.

Hellspy končí v dubnu

Ten hlavní problém – výskyt nelicencovaného obsah na platformě – však z Ulož.to ani Hellspy nezmizel. Služba Hellspy na konci loňského roku nasadila speciální filtry pro mazání autorsky chráněného obsahu, které navrhly zástupci komerčních televizí.

Když ani to nepomohlo, Hellspy kompletně zrušil vyhledávání na svém webu – čímž se stal de facto nefunkčním. Ať už jste zadali do vyhledávání jakékoliv klíčové slovo, web vyštěkl upozornění, že se nepodařilo nic najít. To už bylo uživatelům jasné, že Hellspy pomalu končí.

A stane se tak 1. dubna, jak oznámila služba svým uživatelům prostřednictvím e-mailu. „Vzhledem k legislativní situaci v ČR a v rámci maximální transparentnosti služby Hellspy ke svým uživatelům Vás chceme informovat o ukončení služby Hellspy ke dni 1. dubna 2023,“ cituje Hellspy server Novinky.cz.

Zároveň v e-mailu uživatele nabádá, aby si nechali vrátit peníze, za které nakoupili kredity. Nárok na vrácení peněz mají i ty, kteří si předplatili neomezené stahování. Těm bude vrácena poměrná částka, zažádat si o ni mohou přímo na webu Hellspy.cz.

Zdroj: Novinky, Hellspy

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení