Menu

Smysluplná lehkost internetového bytí

08.11.2010 08:08 | Redakce Chip + Přidat komentář
Pokud se pohybujete na internetu, případně na něm i podnikáte, rozhodně není od věci mít svoji vlastní doménu. I když nad takovou věcí začínající uživatelé i firmy často mávnou rukou, později se potřeba být viděn jistě dostaví. V ten okamžik již ale může být pozdě a ideální doména v podobě názvu firmy či příjmení může být obsazena.

Registrace domény přitom není vůbec složitý proces, kterého by se měl kdokoli obávat. Stejně tak již pominuly doby, kdy byla vlastní doména draze placeným luxusem. Ceny národních .CZ domén se pohybují kolem 250 Kč bez DPH za rok, což není rozhodně přehnaná částka. Společně s registrací domény navíc většinou získáte od registrátora také několik služeb, které nemusíte ocenit hned, ale až během provozování své webové prezentace nebo služby.

U jednoho z největších registrátorů domén – www.domena.cz – získáte k registraci zdarma doménový koš, webhosting Webová vizitka nebo možnost přesměrování domény. Pokud vám tyto termíny nic neříkají, nemusíte zoufat. Nejedná se o nic složitého. Doménový koš představuje sběrnou e-mailovou schránku, do níž padají všechny e-maily, které byly poslány do neexistující schránky na stejné doméně. Pokud někdo udělá např. překlep ve jméně v adrese emailu, tak o daný email nepřijdete a bude automaticky doručen do doménového koše. Velmi jednoduchá a přitom praktická záležitost, nicméně rozhodně ne všude standardem.

Nestyďte se, buďte vidět

Společně s registrací domény přes www.domena.cz získáte u společnosti IGNUM navíc i vyhrazený prostor pro vytvoření menší webové prezentace, tzv. Webovou vizitku. Zejména pro firemní zákazníky, kteří by chtěli mít na internetu alespoň krátkou prezentaci o nabízených službách, s referencemi a kontaktem, je to nabídka jistě zajímavá. I jednoduchá webová prezentace jde totiž dále odkazovat a je potenciálním zdrojem nových zákazníků. Bohužel tuto skutečnost hodně firem stále podceňuje a spokojí se s registrací v nějakém katalogu.

V okamžiku, kdy budete měnit obsah stránek nebo v případě zkolabování prezentace, se vám může velmi hodit přesměrování domény. O tom, že by veškerá důležitá data, mezi něž se i webová prezentace určitě počítá, měla být zálohována, si asi říkat nemusíme. Při aktivaci přesměrování domény se bude všem uživatelům zobrazovat obsah záložní prezentace pod hlavičkou původní domény, takže ve výsledku koncoví uživatelé nepoznají, že se pohybují na záložním systému. Tato služba bývá velmi často zpoplatněna.

Nespoléhejte na sebe, ale na pojistku

Úspěšnou registrací domény ale vše ještě nekončí. Každá doména se registruje na určitě časové období, většinou na rok až dva. Před uplynutím daného období je potřeba doménu prodloužit, což se bohužel neděje zcela automaticky. Abyste předešli riziku propadnutí domény, můžete si její prodloužení u společnosti IGNUM pojistit. Pokud byste nestihli prodloužení provést z jakéhokoli důvodu sami, IGNUM jej nakonec udělá za vás. Doménová pojistka se může vztahovat na všechny .CZ, .EU, .COM, .NET, .INFO, .BIZ. nebo .ORG domény registrované přes server www.domena.cz, poplatek za tuto službu je 200 Kč bez DPH.

Aby byl výčet doménových možností kompletní, nesmíme zapomenout ani na doménový formát IDN (Internationalized Domain Name) s podporou diakritiky. Tyto typy domén mohou obsahovat národní znaky např. z latinky, arabského, čínského či řeckého písma. Výjimkou samozřejmě nejsou ani české znaky s diakritikou. Bohužel se tento formát prozatím nevztahuje na národní .CZ domény, ale jen na  .EU, .COM a .NET domény. Pokud si ale chcete zaregistrovat doménu www.žluťoučkýkůň.eu, máte nyní možnost.

Potřebujete poradit?

Důležitou roli hraje také kvalitní technická podpora registrátora, která Vám v případě potřeby pomůže zodpovědět dotazy či vyřešit problémy. Portál www.domena.cz poskytuje nonstop technickou podporu, kterou můžete kontaktovat zdarma telefonicky na zelené lince 800 1IGNUM (800 144686), e-mailem na adrese info@domena.cz nebo online chatem přes Jabber (ID: jabber@ignum.cz).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení