Hardwarové tipy: stanovení spotřeby energie a energetické účinnosti, a jak zabránit dialogu pro USB
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Dodatečné šifrování při surfování: odpovídající nastavení umožňují všechny prohlížeče | foto: Lars Kienle/Unsplash
Šifrování je při procházení webových stránek velkým tématem a HTTPS připojení je toho dobrým základem. Šifrování ale zatím není standardem pro překlad názvů adres. Nicméně všechny hlavní prohlížeče ve svých možnostech mají volbu nastavení šifrování požadavků DNS.
Aby mohl prohlížeč zobrazit obsah webové stránky, provede hodně operací. Základním úkolem je překlad doménových jmen prostřednictvím DNS (Domain Name System). Tím se zajišťuje správné převedení názvů domén na IP adresy.
Základní služby DNS ale nepoužívají šifrování. Dotazy na webové servery by tak lokálně mohl zaznamenávat útočník nebo i zvědavý poskytovatel internetového připojení. Šifrování tak lze aktivovat později. Jednou z možností je provést to přímo v prohlížečích. Všechny požadavky na přístup k doménám a zobrazení jejich obsahu prostřednictvím hlavních prohlížečů Chrome, Firefox nebo Edge, poté používají šifrované rozlišení názvů.
| Zdroj: Chrome
Uživatelé prohlížeče Chrome v Nastavení zvolí sekci "Ochrana soukromí a zabezpečení" a přejdou do části "Zabezpečení". V části "Rozšířená nastavení" aktivují přepínač vpravo u položky "Používat zabezpečené DNS".
Šifrovaný DNS je nyní aktivovaný, nicméně fakticky se bude šifrovat pouze v případě, že to zvolený poskytovatel podporuje. Chrome už u zmíněné položky poskytuje malou nápovědu, že funkce nemusí být vždy k dispozici. Je lepší aktivovat volbu "Přes" a zvolit poskytovatele ze seznamu; například Open DNS nebo Cloudflare.
Případně také můžete zvolit položku "Vlastní" a do připraveného textového pole zadat DNS resolvera dle svého výběru, například: https://dns.digitale-gesellschaft.ch/dns-query
| Zdroj: Firefox
Firefox umístil nastavení DNS do části "Nastavení > Obecné". Přejděte až dolů a klikněte na tlačítko "Nastavení" v části "Nastavení sítě". Zobrazí se okno s názvem "Nastavení připojení". Zde úplně dole aktivujte položku "Zapnout DNS over HTTPS". Jako předdefinované servery Firefox nabízí Cloudflare a NextDNS.
Jako alternativu také můžete zvolit "Poskytovatel > Vlastní" a zadat URL vámi zvolené služby.
| Zdroj: Edge
Windowsovský browser, Edge, také podporuje šifrovaný DNS. V Nastavení najdete položku "Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby". Příslušné nastavení najdete pod položkou "Pomocí zabezpečeného serveru DNS určete, jak se mají vyhledávat síťové adresy webů".
I zde je poznámka upozorňující na skutečnost, že váš poskytovatel služeb možná nezajišťuje zabezpečenou službu DNS. Jistějším postupem je označit "Zvolte poskytovatele služeb" a do textového pole zadat server podle vlastního výběru.
Šifrování požadavků na DNS je dobrý nápad. Můžete to provést jednoduše v prohlížeči. Zda je vaše volba účinná poté můžete prověřit například na stránce dnsleaktest.com.
Zdroj: Dnsleaktest.com
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro…
Na využívání Wi-Fi sítí jsme si už zvykli natolik, že jejich přítomnost a heslo k připojení…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…
Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní…
Nová služba Prime Air, která bude doručovat zásilky letecky prostřednictvím autonomních dronů…