Menu
CHIP Speedtest

Linux na čínský způsob: stojí za pozornost

08.08.2019 07:00 | Jiří Palyza
Linux na čínský způsob: stojí za pozornost

Windows 10 se často chlubí novinkami, které nikdo nepotřebuje. Pokud rádi zkoušíte alternativy, distribuce Linuxu Deepin skutečně stojí za vaší pozornost a nyní přichází s aktualizací.

Linux Deepin je zajímavá distribuce vycházející z Debianu a vyvinutá v Číně. Dispouje ale českým rozhraním, takže je bez problému použitelná. Na první pohled může překvapit, ale i potěšit, tak trochu jiné grafické rozhraní, než na které jsou uživatelé Linuxu zvyklí. Praktická je i bohatá nabídka užitečných nástrojů.

Aktuální verze 15.11 přináší několik zajímavých novinek. DVD a CD lze nyní vypalovat přímo prostřednictvím zabudovaného správce souborů. Pokud pracujete s videi, oceníte možnost umísťování titulků přetažením myší v prostředí Media Playeru. Na stavové liště můžete na první pohled vidět odhadovaný zbývají čas běhu na akumulátor. 

Z hlediska grafiky a uživatelského rozhraní Linux Deepin opravdu vypadá dobře a někdy je s nadsázkou nazýván "nejhezčím Linuxem na světě". Byla by ale škoda jej využívat jen jako externí OS, aktuální verze vychází ze stabilního a bezpečného Debianu (předchozí verze měly problémy z nestabilitou).

Nový Window Manager

Deppin doposud používal samostatný Deepin Window Manager. Od verze 15.10 došlo ke změně, od kdy je výchozím nástrojem dde-kwin. Důvodem změny byly nižší paměťové nároky a zlepšení výkonu.

K dispozici jsou i další zajímavé novinky, např. automatický úklid desktopu. Pokud uživatel využije tuto funkci, Deppin automaticky seskupí soubory podle jejich typu. Pokud je tato funkce povolena, videa, obrázky, dokumenty a další typy souborů rozházené po ploše jsou přehledně srovnány do skupin.

Pro potěchu oka jsou k dispozici nová pozadí na obrazovku, pro sluchové zážitky nové zvukové efekty a pro stávající a znalé uživatele celá řada detailních vylepšení. V mnoha případech jsou inspirovány známými funkcemi Windows a iOS, což není špatné zvláště pro začínající anebo experimentující uživatele, kteří se tak v Linux Deepin snáze orientují.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání