Tři zásadní rady: jak bezpečně stahovat aplikace do telefonu
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Zastaralý systém Windows 7 má závažný problém: dejte pozor na kalkulačku | foto: Ed Hardie / Unsplash
Používat operační systémy, které vypadly z podpory výrobce, je riziko každého uživatele. Tragickou ukázkou je nyní bezpečnostní chyba v systému Windows 7, která již nebude opravena a vystavuje uživatele velkému nebezpečí.
Zhruba desetina uživatelů firmwaru od Microsoftu používá operační systém Windows 7, který nyní sužuje chyba, jenž může do vašeho počítače vpustit zákeřní virus QBot. V hlavní roli je přitom předinstalovaná aplikace Kalkulačka (calc.exe), která je v “Oknech” již od první verze a používají ji miliony uživatelů.
Jak celý útok funguje? Hackeři vám formou phishingové kampaně, třeba v e-mailu nebo na nezabezpečené webové stránce, podstrčí soubor ke stažení. Jakmile jej otevřete, na oko se prakticky nic nestane. Na pozadí se toho ale odehrává hodně. Spustí se operace, v rámci které bude aplikace Kalkulačka nahrazena falešnou, která ale vypadá a funguje stejně.
Jen tak mimochodem ale zároveň dokáže vpustit do vašeho počítače virus QBot. Ten umí na dálku sledovat vaši práci, ukládat si data, zapínat a vypínat různá nastavení na vašem stroji, nebo rovnou data zašifrovat a zablokovat. V takových případech pak kyberzločinci požadují po oběti výkupné za odblokování dat.
Zranitelnost se dle serveru The Bleeping Computer vyskytuje pouze na Windows 7, který již nedostává bezpečnostní aktualizace a je tedy mnohem více náchylný k ohrožení. Samotný systém nemusí falešnou aplikaci Kalkulačka vyhodnotit jako nebezpečí. Malware Qbot není nijak nový, objevil se poprvé v roce 2009, trik s Kalkulačkou se ale naplno rozhořel v polovině července.
Doporučení zní jednoduše – neotevírejte neznámé přílohy a nenavštěvujte webové stránky, které kvůli svému chabému zabezpečení mohou představovat ohrožení pro vaše data. Špatné zabezpečení poznáte třeba tak, že před “www.” neobsahuje “https”.
Druhou poučkou je rozhodně přecházet co nejrychleji na novější verze operačních systémů, které již mají propracovanější zabezpečení proti nejnovějším hrozbám. Windows 8, 8.1, 10 ani 11 mají proti podobným fíglům hackerů ochranu. Bohužel, Windows 7 stále používá víc jak 11 % uživatelů – to je dokonce víc než nejnovější verzi Windows 11.
Zdroj: The Bleeping Computer
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Windows Defender si dokáže udržet svou pozici i mezi placenými antivirovými řešeními a pro…
Hádanky, hlavolamy a optické klamy jsou novým internetovým trendem. Šíří se na sociálních…
Koncern Meta, mateřská společnost Facebooku, musí spolknout hořkou pilulku. Poprvé od svého…
Umělá inteligence Googlu umí na základě zadaného textu vygenerovat odpovídající obrázek. A to…
Společnost Meta stojící za sociální sítí Facebook opět ukázala bizarní dvojí metr. Na jedné…