Menu

T-Mobile: Modernizace sítě za polovinou

15.10.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
výměny BTS

T-Mobile: Modernizace sítě za polovinou

Modernizace 2G sítě T-Mobile tento měsíc vstoupila do své druhé, závěrečné fáze. Během projektu, který započal v říjnu 2008, je postupně vyměňováno všech 4540 základnových stanic. Nová technologie od společnosti Huawei přinese zákazníkům především kvalitnější hlasové a datové služby či pokrytí EDGE dostupné všude tam, kde je signál T-Mobile. Operátor však v letošním roce neinvestuje jen do GSM sítě.

Vedle 2G modernizace se totiž T-Mobile intenzivně připravuje na příchod dalších technologií, jako např. mobilní sítě nové generace či telefonní služby založené na využití IP. Hlavním stavebním kamenem je tzv. "Dark Fibre" - vybudování více než šesti tisíc kilometrů nové páteřní optické sítě, která nabídne kapacitu až 60×10 Gbit/s. Ta poskytne dostatečný prostor pro přenosy velkého množství dat, které lze s příchodem těchto technologií očekávat.

Z pohledu zákazníka nyní nejdůležitější projekt - modernizace GSM sítě - je dokončen na celé Moravě, ve Slezsku a v jižních a západních Čechách. Do června 2010, kdy bude proces výměny završen, přijdou na řadu severní Čechy, Praha, střední a východní Čechy.

Dosud nejrychlejší instalace nové základnové stanice trvala 24 sekund. Ta nejdelší, na brněnském výstavišti, zabrala 8 hodin, neboť technologie této BTS obsahující celkem 20 sektorů se nalézala ve 13 samostatných kabinetech, zatímco u běžné BTS se vejde do jednoho či maximálně dvou. Průměrná výměna BTS trvá 10 až 20 minut v případě vnitřní, a 2 hodiny v případě venkovní základnové stanice. Na modernizaci 2G sítě T-Mobile pracuje každý den paralelně 5 až 7 týmů, jejichž práci koordinují experti T-Mobile a technici Huawei z dohledového centra v Praze.

Díky modernizaci nabídne T-Mobile zákazníkům ještě vyšší kvalitu své sítě. Například ukazatel Call Drop Rate, který sleduje počet předčasně ukončených hovorů, poklesl o 33 procent. Kromě toho přinesou nové základnové stanice citelné energetické úspory, ale i důležitý prostor pro umístění nových technologických prvků sítí 3G či NGMN. Zvýší se také efektivita provozu, protože celá 2G síť bude nyní využívat jednu technologii od jednoho dodavatele. Dalším přínosem modernizace je zlepšení pokrytí v některých řidčeji osídlených oblastech a uvnitř budov. Nová technologie má totiž citlivější elektroniku na straně příjmu signálu.

Komentář redakce: Na tiskovém setkání, kde T-Mobile prezentoval postup modernizace, měl hlavní slovo Frank Meywerk, výkonný ředitel technologického úseku T-Mobile. Kromě modernizace 2G sítě, která je sice chvályhodná, ale běžný uživatel si jí nejspíše vůbec nevšimne, jsme se ptali na budoucnost sítě. Frank byl skeptický k 3G sítím, které T-Mobile vybuduje jen v Praze a hrstce velkých měst po České republice. S nadšením mluvil o páteřní IP síti, která již bude mít podporu MPLS (Multiprotocol Label Switching) a bude tedy otevřena všem moderním technologiím, včetně LTE. Na dotaz, kdy T-Mobile u nás spustí LTE pronesl Frank s úsměvem, že spustit se může třeba hned. Problémem jsou chybějící terminály, které jsou v současnosti velké asi jako lednice. Nakonec jsme získali datum, které vypadá velmi nadějně: rok 2011. Tehdy by mohl český T-Mobile LTE spustit. Pokud nevíte, co přesně LTE přinese, podívejte se do našeho technického lexikonu.

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení