Menu

Tesla představila nové domácí baterie, které mají změnit svět

02.05.2015 10:15 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tesla představila nové domácí baterie, které mají změnit svět

Tesla představila nové domácí baterie, které mají změnit svět | foto: CHIP

Zakladatel společnosti Tesla Motors Elon Musk představil novou baterii Powerwall pro celou domácnost. Ta by měla snížit závislost domácností na rozvodové síti.

powerwall-battery-group-2x-nahled

Nová baterie Powerwall, která se vyrábí v nevadském závodě Gigagactory by měla být na trhu během tří nebo čtyř měsíců. Má zajímavý design a stát by měla jen kolem 3500 USD (současné baterie podobné kapacity stojí cca trojnásobek). Menší baterie velikosti počítače se bude jmenovat Powerpack.

Elon Musk má ambiciózní plán s touto baterií změnit způsob, jakým svět využívá energii, tedy změnit energetickou infrastrukturu a snížit emise. Baterie Powerwall mají kapacitu 10kWh fungují nejlépe jako úložiště pro solární energii a měly by pokrýt spotřebu domácnosti v době, kdy slunce nesvítí. Ale mohou je využít i jiní uživatelé, například v místech, kde dochází často k výpadkům dodávek, nebo se hodí pro snížení spotřeby v době špiček a tím ke snížení nákladů na energie. Baterie umí dodávat kontinuálně výkon 2 kW, špičkově až 3 kW a jsou kompatibilní s třífázovým i jednofázovým zapojením. Napětí je 350 – 450 V, proud 5 A nominálně, 8,5 A špičkově. Podobně jako jiné baterie se dají propojovat až za sebou – maximálně jich může být devět. Jejich účinnost by se měla pohybovat kolem 92 procent.

models-powerwall-2x-nahled

Ideální kombinace – baterie Powerwall (na zdi) dobíjí elektromobil Tesla

Podle jeho představ by  bylo nejlepší, kdyby se po celém světě instalovalo cca 2 miliard těchto baterií, které by mohly uskladňovat a poskytovat energii pro veškerou populaci. A podle něj to není tak nereálné, jak se zdá. Zhruba tolik má lidstvo automobilů a obměňuje je cca za 20 let.

 

battery-specs-imperial-2x-nahled Technické parametry

 • Instalace: na zeď venku i uvnitř
 • Kapacita: 7 kWh nebo 10 kWh
 • Kontinuální výkon: 2kW
 • Špičkový výkon: 3kW
 • Proud: 5 A nominálně, 8,5 A špičkově
 • Účinnosti: >92%
 • Pracovní teploty: –20 C až 43 C
 • Záruka: 10 let
 • Rozměry: H: 1300×860×180 mm, cca 100 Kg

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Vypadá to zajímavě. Ještě je otázka, co v praxi bude znamenat to weekly cycle z tiskové zprávy: „Powerwall comes in 10 kWh weekly cycle and 7 kWh daily cycle models“. http://www.teslamotors.com/powerwall

  Reagovat na komentář

  obchodně zdatný Elon Musk realizuje myšlenky Nikoly Tesly

  Je dobře, že konečně někdo obchodně zdatný – myslím tím Elona Muska, navázal na myšlenky,ve své době nepochopeného a neuznávaného génia Nikoly Tesly, našeho krajana (v době jeho narození bylo České království, stejně jako Nikolovo rodné město Smiljan součástí Rakouského císařství). Jsem přesvědčen, že cca 3× cenově dostupnější domácí a průmyslové baterie než umí stávající konkurence jsou krokem správným směrem, protože usnadní život spoustě lidí žijících v odlehlých končinách, kteří dneska mají fotovoltaiku. Taky ale píchnou výrobcům elektřiny líp hospodařit a stabilizovat dnešní přetížené sítě. To všechno určitě sníží rizika totálního black – outu, který by se nám nikomu nelíbil…je jasné, že tyhle baterky ještě dlouho nebudou žádná masovka, ale když jsem si před šestnácti lety kupoval tepelná čerpadla, tak mě spousta kolegů považovala za pitomce … nejvíc ti, kteří si ho už nedávno taky koupili…a já se těším, že si brzy baterku od Muska k fotovoltaice taky pořídím a snad i tu krásnou S 85 co nežere benzín ani naftu. Jirka

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení