Menu

Tip: jak zabránit krádeži dat z počítače

14.01.2023 14:54 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip: jak zabránit krádeži dat z počítače

Tip: jak zabránit krádeži dat z počítače | foto: vygenerováno v Dall-E 2

USB flash disky se obvykle připojí k systému Windows bez dalších dotazů a potvrzování. To je sice pohodlné, ale také to může představovat nežádoucí bezpečnostní problém. Někdo by vám mohl snadno z počítače odcizit data.

Pomocí USB flash disku je velmi snadné zkopírovat z počítače důvěrná data nebo se přes USB disk nakazit počítač virem. Připojení externích disků však můžete centrálně zabránit. Za tímto účelem se přihlaste k počítači jako uživatel s právy správce.

Pokud je v počítači nainstalována verze Pro, Enterprise nebo Education systému Windows, použijte „Editor místních zásad skupiny“. Spustíte ho tak, že stisknete kombinaci kláves [Windows]+[R], zadáte příkaz „gpedit.msc“ a kliknete na „OK“. V levém sloupci přejděte do části „Konfigurace počítače | Šablony pro správu | Systém | Instalace zařízení | Omezení pro instalaci zařízení“ a v pravém okně dvakrát klikněte na položku „Zabránit instalaci vyměnitelných zařízení“. Nastavte hodnotu na „Zakázáno“ a potvrďte změnu tlačítkem „OK“. Po restartu bude počítač všechny USB flash disky ignorovat.

usb-flash-nahled

Změna nastavení systému Windows zabrání rozponání USB flash disku. | Zdroj: Editor místních zásad skupin ve Windows

Pokud používáte verzi Home systému Windows, postupujte následovně: Otevřete dialog „Spustit“ pomocí klávesové zkratky [Windows]+[R] a spusťte editor registru pomocí příkazu „regedit“. Změňte cestu na „HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Policies/Microsoft/Windows/DeviceInstall/Restrictions“. Dvakrát klikněte na položku „DenyRemovableDevices“, nastavte hodnotu „0“ a potvrďte tlačítkem „OK“. I v tomto případě je nutný restart počítače.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení