Menu
CHIP Speedtest

Alternativní ochrana počítače před malwarem

06.08.2015 07:06 | Karel Kovar
Alternativní ochrana počítače před malwarem

Chcete chránit svůj počítač před bezpečnostními hrozbami zdarma? Máme pro vás zajímavý tip.

Pokud se zajímáte o bezpečnost svého počítače, určitě vás v našem časopise těší pravidelné testy antivirů a bezpečnostních balíků. Ti spořivější pak určitě využijí rady a návody na bezplatné prověření svého počítače. Do této kategorie patří i novinka od společnosti Trend Micro – vylepšený software pro detekci hrozeb v počítači, zaměřený především na falešné antiviry. Jeho výhodou je (kromě nulové ceny) i uživatelská přívětivost.

Nejprve si na adrese http://jdem.cz/bsdtm4 stáhněte správnou verzi nástroje pro svůj operační systém a potom ho dvojitým kliknutím spusťte. Nyní stačí kliknout na tlačítko »Scan Now« a zahájit tak kontrolu počítače. Program zkontroluje všechny aktivní procesy a v případě pochybností vás upozorní na potenciální problém. Praktické je, že u každého kontrolovaného procesu vidíte jeho ID, které je možné později individuálně prověřit.

K tomuto účelu se nejlépe hodí nástroj Process Explorer (najdete ho na http://jdem.cz/brt3y4), ve kterém si podezřelý proces označíte a po kliknutí pravým tlačítkem zvolíte příkaz »Search Online…«.

Pokud máte podezření, že na vašem počítači je již malware nainstalovaný, můžete využít příkaz netstat, který odhalí navázaná spojení. Většina pokročilejšího malwaru totiž obvykle přijímá povely od řídicího (Command&Control) serveru.

Nejprve pomocí klávesové zkratky [Windows] + [R] otevřete okno »Spustit« a do políčka Otevřít zadejte příkaz »cmd«. Objeví se okno příkazového řádku, kam musíte zadat příkaz

»netstat -o«

Zobrazí se seznam procesů, které mají navázáno spojení s internetem, a i zde najdete PID – číslo procesu, který je za spojení zodpovědný.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání