Menu
CHIP Speedtest

Alternativní vyhledávač pro vědeckou tematiku

22.06.2010 07:07 | Redakce Chip
Vaše internetové rešerše se zabývají převážně vědecko-technickou problematikou. Přitom vás irituje, že při vyhledávání Googlem často narážíte na reklamní stránky a potřebné poznatky musíte pracně shromažďovat z různých stránek.

Úplně jiný pohled na hledání a nacházení vědomostí na internetu přináší projekt WolframAlpha (www.wolframalpha.com) proslulého fyzika a matematika Stephena Wolframa. Jeho specializovaný vyhledávač neodkazuje na jiné webové stránky, ale ke každému dotazu vyhotoví obsáhlý komplet odpovídajících znalostí z různých odborných oblastí. Webová stránka umožňuje zadávat volně formulované dotazy. Ty pak interpretuje, vyšetří z nich nejprve příslušné odborné oblasti a z nich sestaví hledaný soubor informací.
Vyhledávací systém, dosud stále vyvíjený, v současné době zpracovává dotazy pouze v angličtině. Ze zadaných údajů nejprve vydedukuje hledané téma, nabízí však na výběr i jiné varianty. Ke konkrétnímu tématu vyprodukuje WolframAlpha poměrně obsáhlý a strukturovaně uspořádaný referát  s grafy a tabulkami. Jednotlivé úseky týkající se různých tematických rubrik uvádějí v přehledu důležité informace a často prostřednictvím odkazu »More« nabízejí přístup k podrobnějším údajům. Ačkoliv rozmanitost služby ještě žádnou konkurenci pro Google neznamená, pokus získat na krátkou anglickou otázku rozsáhlou odpověď nekontaminovanou reklamami se určitě vyplatí.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání