Menu
CHIP Speedtest

Android: Opravdu důkladná likvidace dat

29.07.2015 22:40 | Radek Kubeš
Android: Opravdu důkladná likvidace dat

Šifrování obsahu úložiště zajistí, že se k fotografiím a dalším osobním datům nedostane nikdo nepovolaný.

Nedávno publikovaná studie Cambridgeské univerzity uvádí, že funkce pro návrat smartphonu s Androidem do továrního nastavení nemaže data v úložišti přístroje ani vzdáleně tak důkladně, jak by uživatelé očekávali. Velké problémy to může znamenat zejména při prodeji přístroje, jelikož se nový majitel při troše snahy může dostat k osobním datům uživatele předchozího, včetně třeba i fotografií, e-mailů, a dokonce i přihlašovacích údajů k účtu Google či dalších hesel. Příčinou tohoto problému je snaha výrobců smartphonů snížit opotřebení paměťových buněk, ze kterých jsou tvořena jejich úložiště. Při smazání dat pak nedojde k jejich fyzickému přepsání v úložišti, ale pouze k označení buňky jako prázdné, připravené na zápis dat nových. Při resetu do továrního nastavení tedy ke smazání dat ve skutečnosti nedojde.

Řešení této nepříjemnosti ale není vůbec složité, alespoň tedy u novějších verzí Androidu (od verze 3 a novější). Nejdříve je třeba nastavit v telefonu či tabletu zámek obrazovky, jehož aktivaci najdete v »Nastavení | Zabezpečení | Zámek obrazovky«. Je celkem jedno, jaký typ zámku použijete, ale doporučujeme vám především PIN nebo heslo. Zůstaňte ještě v nabídce »Nastavení | Zabezpečení«, ale tentokrát použijte funkci »Šifrování telefonu«. Podle zobrazených instrukcí připojte smartphone či tablet k nabíječce (akumulátor musí být zároveň plně nabitý) a pak spusťte funkci »Šifrovat telefon«. Šifrovací operace bude trvat několik desítek minut či jednotky hodin, podle toho, jak velkou má vaše zařízení kapacitu paměti.

Jestliže u zařízení se zašifrovaným úložištěm použijete funkci pro reset do továrního nastavení, opět nedojde ke spolehlivému smazání dat v úložišti, ale tato data budou bez znalosti šifrovacího klíče naprosto nepoužitelná. Majitelé zařízení s operačním systémem iOS mohou být klidní – v jejich smartphonech a tabletech je šifrování úložiště aktivováno již při výrobě a navíc je v moderních iPhonech a iPadech přítomný i šifrovací koprocesor.  V případě Androidu je třeba počítat s tím, že po aktivaci šifrování klesne celkový výkon zařízení.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání