Menu
CHIP Speedtest

Apple iPad se nenabíjí z USB

23.05.2011 08:56 | Redakce Chip
Náš čtenář si pořídil nový iPad a byl na něj patřičně hrdý. Pak ale nastal problém – po připojení k USB portu počítače iPad oznámil, že se nenabíjí. Na kolegově iMacu se však nabíjel bez problémů. USB jinak pracuje normálně, synchronizace přes iTunes funguje bez problémů a k portu lze připojit i třeba externí 2,5“ pevný disk. Na jeho napájení port bez problémů stačí. V kabelu také není problém – pomocí napájecího adaptéru se iPad nabíjí tak, jak má.

Na iPadu toho není moc, co by se dalo otestovat, nastavit nebo zkontrolovat. Proto jsme nejprve opětovně zkontrolovali napájecí/synchronizační kabel. Vizuální kontrola neodhalila žádné problémy – bezchybný konektor se všemi kontakty, na kterých není koroze ani deformace. Zkontrolovali jsme i port na iPadu a vyzkoušeli jsme zasunutí kabelu – vše se zdálo bez jakýchkoli problémů. Přistoupili jsme tedy ke kontrole počítače. USB porty byly v dobrém stavu, takže jsme zkusili připojit externí 2,5“ pevný disk (který na většině počítačů funguje jen s „Y“ kabelem). Fungoval bez potíží. Abychom si byli jisti, provedli jsme i měření – naměřili jsme u portu maximální proud 640 mA. Byli jsme spokojeni – je to více, než co vyžaduje iPad (podle specifikace potřebuje 500 mA). Problém ale stále zůstával nevyřešen. Podívali jsme se tedy na iMac, se kterým iPad spolupracoval. Na jeho USB 2.0 portu jsme naměřili 1 100 mA, což už je nad hranicí USB specifikace a což nás udivilo.
Pustili jsme se tedy do hledání, pročetli jsme různé „Whitepapers“, webové stránky další informace o iPadu, kde se mimo jiné psalo, že iPad skutečně potřebuje více než 1 000 mA, pokud se má nabíjet během provozu. Spokojí se i s menším proudem, ale v tom případě nesmí být zapnutý. Běžné základní desky osobních počítačů jsou ale vybaveny porty, které podle specifikace USB dodávají proud 500 mA a jen velice zřídka více. Naopak Apple vybavuje všechny svoje stolní i přenosné počítače USB porty, které dodávají 1 100 mA, a umožňují tedy napájení iPadů i za provozu. IPad našeho čtenáře ani jeho počítač tedy žádnou vadu neměly. Vyřešit problém se však nepodařilo – čtenář by si musel zakoupit počítač od Applu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání