Menu
CHIP Speedtest

Automatická defragmentace několika jednotek bez dohledu

19.05.2011 06:15 | Redakce Chip
Pravidelná defragmentace udržuje výkon systému na konstantní úrovni. Nemůžete při ní však s PC pracovat. A také je nepohodlné, že při více pevných discích musíte defragmentaci postupně aktivovat manuálně.

Grafická ovládací plocha „palubního“ defragmentátoru ve Windows neposkytuje přinejmenším pod XP žádnou možnost, jak automaticky postupně zpracovat několik jednotek po sobě. Málokdo však ví, že Windows mají ve výbavě také nástroj příkazového řádku »defrag.exe«, který je vhodný i pro dávkové zpracování. Díky tomu tedy můžete zautomatizovat defragmentování několika disků. Provozujete-li například systém s diskovými jednotkami C, D a E, vytvořte v Poznámkovém bloku následující řádky:

@echo off
defrag.exe -f c:
defrag.exe -f d:
defrag.exe -f e:

Tento obsah uložte jako soubor »defrag.cmd«. Používáte-li jiná označení jednotek nebo i další jednotky, soubor přizpůsobte konkrétní situaci. S tímto souborem postupně automaticky defragmentujete všechny diskové oddíly bez přerušení, přičemž pro spuštění souboru musíte být přihlášeni jako uživatel s oprávněním správce. Použitý parametr »­f« způsobí, že defragmentace bude provedena i v případě, že na disku je k dispozici méně než 10 % volného místa; celý proces pak ovšem bude trvat velmi dlouho. Vždy před spuštěním defragmentace nejraději ještě odstraňte velké, už nepotřebné soubory.
Vista a Windows 7 si řídí defragmentování automaticky na základě časového plánu. Nezávisle na tom však můžete i zde nasadit dávkové zpracování s použitím »defrag.exe«, nebo dokonce prostřednictvím grafického prostředí současně zvolit několik jednotek. Za tím účelem v obou verzích klikněte pravým tlačítkem myši na položku jednotky (například v Průzkumníku), zvolte kontextový příkaz »Vlastnosti«, aktivujte kartu »Nástroje« a v ní klikněte na tlačítko »Defragmentovat«. Pod Vistou teď jako další krok klikněte na tlačítko »Zvolit disky« a pak můžete pro defragmentaci vybrat několik disků nebo »Zvolit všechny datové nosiče«. Pod Windows 7 podržte stisknutou klávesu [Ctrl] a postupně aktivujte požadované jednotky kliknutím na jejich položky.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání