Menu
CHIP Speedtest

Automatické převzetí prvků textu do záhlaví nebo zápatí

18.04.2011 07:33 | Redakce Chip
Potřebovali byste, aby textový editor samočinně převzal nějaký prvek textu, například číslo faktury z formuláře, do záhlaví nebo zápatí dokumentu. Žádnou vhodnou funkci jste však v položkách nabídky nenašli.

Adekvátní postup přesto existuje. Spočívá v propojení se stylem odstavce, který v běžném textu používáte právě jen pro daný textový prvek. Například pro faktury nebo měsíční výkazy používáte vzorový dokument a změněné obsahy ukládáte pokaždé jako nový soubor. Přitom se doporučuje uspořádat textové prvky do tabulky, abyste při pozdějších změnách dokumentu přiřazení formátu omylem nevymazali.
Nejprve tedy označte buňku tabulky s dotyčným textovým prvkem. Potom aktivujte příkaz »Formát | Styly a formátování«. Od Wordu 2007 za tím účelem klikněte v pásu karet na kartě »Domů« na malou ikonku vpravo vedle oblasti »Styly odstavců«. Tam pak klikněte na tlačítko nebo ikonu »Nový styl«. Teď už jen v poli »Název« zadejte vhodné označení, například »Do_zápatí«, a nový styl bez dalších úprav potvrďte tlačítkem »OK«.
V dalším kroku nastavte kurzor na požadovanou pozici v záhlaví nebo zápatí a otevřete »Vložit | Pole«. Od Wordu 2007 namísto toho přejděte na kartu »Vložení«, klikněte v sekci „Text“ na ikonu »Rychlé části« a pak na »Pole«. Vlevo v seznamu »Názvy polí« označte položku »StyleRef«; vedle vpravo teď můžete zvolit nový styl. Po kliknutí myší na »OK« se automaticky objeví dotyčný text, duplikovaný na aktuální pozici kurzoru.
Upozornění: Změní-li se text v příslušné buňce tabulky, projeví se to ihned také v záhlaví nebo zápatí. Pokud daný styl používáte na více místech dokumentu, na přiřazeném místě se objeví vždy jen první textový prvek.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání